Největší americká automobilka General Motors, která tento týden požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli, doufá, že se v roce 2011 vrátí k zisku. Vyplývá to dle internetového serveru BBC ze soudních dokumentů.

Společnost Evercore Partners, která je finančním poradcem GM, očekává, že automobilka v letošním roce prodělá 17,5 miliardy dolarů (333 miliard Kč). V roce 2011 by však měla vykázat zisk tři miliardy dolarů. Odhad je založen na předpokladu, že prodeje GM stoupne na 16 milionů vozů ročně z necelých deseti milionů v současnosti.

GM "zahazuje" svoje slavné značky

Pondělní žádost GM o ochranu před věřiteli byla třetím největším bankrotem v historii Spojených států a největším bankrotem ve zpracovatelském sektoru USA. Podnik bude i nadále fungovat, čeká jej ale rozsáhlá reorganizace. GM tento týden rovněž oznámila, že se dohodla na prodeji své legendární značky Hummer čínské průmyslové společnosti Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery.

Automobilka také uvedla, že nalezla 16 zájemců o koupi značky Saturn a tři zájemce o švédskou značku Saab. V německé divizi Opel by měli po sobotní dohodě s německou vládou získat majoritu kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna a ruská Sberbank. GM hodlá rovněž postupně utlumit výrobu značky Pontiac a zaměřit se na značky Chevrolet, Cadillac, Buick a GMC.GM loni hospodařila se ztrátou 30,9 miliardy dolarů a předloni prodělala dokonce 43,3 miliardy dolarů. Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize zpomalila ekonomiku, ztížila přístup k úvěrům a snížila spotřebitelskou důvěru. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Klikněte na letopočet a projděte si historii GM