Prodej aut v Rusku se v květnu meziročně propadl o 58 procent na 119 376 aut. Vyplývá to z údajů Evropského podnikatelského svazu (AEB), které zveřejnil list Kommersant. Podle AEB prodej škodovek v Rusku oproti loňskému květnu klesl o 35 procent na 3237 vozů, za prvních pět měsíců letošního roku pak o 12 procent (16 833 aut). Prodeje vozů Hyundai, Mitsubishi či Honda v květnu klesly o více než 70 procent.

Mladoboleslavská automobilka se květnu ocitla na 13. příčce ruského žebříčku, výsledky za pět měsíců ji drží na 14. pozici. Nejprodávanějšího modelu Octavia se v květnu prodalo 1053 kusů, což znamená propad o dvě třetiny oproti loňskému květnu, a od počátku roku pak prodej 6087 "oktávek" představuje pokles o 44 procent.

Rostoucí pád

Květnový propad trhu Kommersant vysvětluje tím, že prodejci už vyprodali ze skladů loňské modely a nemohou nabídnout slevy na letošní vozy, na které se vztahují cla zvýšená od nového roku z 30 na 35 procent. Automobilky a dealeři nicméně hovoří o tom, že dna už bylo dosaženo, a o postupném obnovování poptávky po lidových vozech, které před krizí zajišťovaly růst.

Nejprodávanějším květnovým modelem se stala Lada Priora, následovaná dalšími ještě levnějšími vozy největší domácí automobilky AvtoVAZ. Mezi zahraničními vozy za Fordem Focus (celkově na čtvrté příčce) se do desítky nejprodávanějších probojovaly i "nízkonákladové" modely značek Renault, Chevrolet a Daewoo. "Zákazník nyní nehledí na značku, a to může znamenat, že situace ruského trhu od léta bude těžká, ale stabilnější," míní Igor Ponomarjov z holdingu Genser. Nemusí to však podle listu znamenat, že červen přinese vážnější oživení.

Prodej aut v Rusku upadá. Škoda tam však prodala o čtvrtinu více vozů - čtěte ZDE

V Rusku zahájila provoz první továrna Nissanu. Dá práci 750 lidem - čtěte ZDE

Viceprezident AEB Martin Jahn se opět vyslovil pro zvýšení státní podpory při úvěrování nákupu aut, a to zvýšením limitu na cenu nového vozu, při níž vláda dotuje úvěr, z 350 000 na 600 000 rublů.

Pád ruského trhu každý měsíc překonává předchozí rekordy. V lednu prodeje klesly o 33 procent, v únoru o 38, v březnu o 47 a dubnu o 53 procent. Od začátku roku za leden až květen dosáhl propad trhu 47 procent (celkem se prodalo 645 162 aut).