Václav Klaus našel po dlouhé době velké množství lidí, kteří ho poslouchají. Jeho radu, aby lidé s ekonomickou krizí bojovali utrácením, si k srdci vzalo velké množství českých domácností.

Jejich nákupy - spolu s vládními výdaji - brzdily pád tuzemského hospodářství v prvním čtvrtletí roku. I tak ovšem Český statistický úřad přišel s nejhorším výsledkem v novodobých dějinách Česka: HDP klesl o 3,4 procenta.

Nákupy zpomalí

Analytici označují nákupní apetit lidí za největší překvapení nové statistiky. Růst spotřeby domácností podle nich opravdu zabránil většímu propadu ekonomiky. Většina z nich ale varuje: růst spotřeby se brzy zastaví.

"Velice příjemným překvapením byla soukromá spotřeba domácností, která vzrostla o tři procenta. To je přinejmenším překvapivé," uvedl analytik Poštovní spořitelny Jana Bureše. (Jeho blog na iHNed.cz najdete ZDE)

Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nejsou vyhlídky spotřeby domácností vůbec růžové. "Domácnosti přijdou o hlavní motiv, který jim dovoloval utrácet: zastavil se růst reálných příjmů, bude se zvyšovat nezaměstnanost. Zbyde jediný, kdo může pomáhat ekonomice - spotřeba vlády," uvedla.

Už poté, co Český statistický úřad zveřejnil  předběžný odhad vývoje HDP - mimochodem, statistici se tentokrát trefili úplně přesně - sáhli analytici ke kalkulačkám a přepočítali své odhady, co bude dál s tuzemskou ekonomikou.

Jejich názory se sice rozcházejí, ale nijak dramaticky. Všichni nyní říkají, že pád ekonomiky bude zpomalovat, ale za celý rok se Česko nevyhne poklesu mezi třemi a pěti procenty HDP.

ČNB: Oživení přijde příští rok 

Ranní údaje Českého statistického úřadu o poklesu HDP za první čtvrtletí meziročně o 3,4 procenta byly o 0,9 procentního bodu horší, než ve své prognóze odhadovala Česká národní banka. Vliv na rozdíl měl výraznější nástup hospodářského útlumu, uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub.

"Zveřejněné údaje potvrzují mínění ČNB, že světová ekonomická krize naplno dolehla na českou ekonomiku v prvním čtvrtletí letošního roku a srazila úroveň domácí ekonomické aktivity výrazně dolů," uvedl Holub. Na těchto nízkých hodnotách pak bude podle ČNB česká ekonomika setrvávat po zbytek letošního roku. Oživení růstu HDP lze podle Holuba očekávat s odezněním globální krize až počínaje rokem 2010.