Česká těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní největšího českého producenta černého uhlí OKD, plánuje zrušit 3000 pracovních míst do konce letošního roku. Oznámila to ve čtvrtek mluvčí společnosti, kterou citovala agentura Reuters. Výroba oceli ve střední Evropě během posledního roku klesla o 40 procent, což postihlo velkou část zákazníků NWR a v prvním čtvrtletí dovedlo těžební společnost do ztráty.

Podle mluvčí NWR Petry Mašínové plánuje firma zrušit 1500 pracovních míst v uhelných dolech OKD. Dalších 500 zaměstnanců přijde o práci po uzavření koksovny Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Kromě toho zruší NWR ještě 1000 pracovních míst v rámci omezování nákladů.

Proti minulému čtvrtletí dosud klesl průměrný počet zaměstnanců NWR včetně agenturních o téměř 1560 na 19.844 lidí. Kromě toho se vedení firmy dohodlo s odbory na celkovém poklesu mezd v letošním roce. Společnost v květnu oznámila, že se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty 2,14 milionu eur (přes 57 milionů korun).

HN se na situaci v NWR ptaly Marka Jelínka, finančního šéfa firmy:  

 

Krize vás sráží z miliardových zisků do ztráty. Jak se bráníte?

Děláme jediné, co je v této situaci možné: pečlivě kontrolujeme náklady a vydávání hotovosti. Proto jsme se rozhodli zavřít koksovnu Šverma, snižujeme stav zaměstnanců, omezujeme investice.

Dotknou se škrty i loni zahájeného programu modernizace dolů, do nichž jste chtěli koupit novou techniku za osm miliard korun?

Rozpočet na investice jsme snížili asi o pětinu - asi o 55 milionů eur. Ale program obnovy těžebních zařízení neomezujeme. Dosavadní výsledky překračují všechna očekávání, těžba je s novou technikou mnohem efektivnější. Program chceme dokončit, všechny technologie do dolů dostaneme koncem letošního, nejvýš začátkem příštího roku.

Přehodnotili jste i plány na obnovení těžby v polském dole Dębięsko. Skeptici už loni varovali, že se vám tam těžit nevyplatí a že si zmínkami o Dębięsku jen vylepšujete image před investory.

V projektu Dębięsko jsme měli letos utratit 17 milionů eur, po škrtech tam utratíme "jen" pět milionů na přípravné práce. Celkově ten projekt přijde na 600 - 800 milionů eur, momentální snížení tempa je v celkovém objemu zanedbatelné. Plán obnovit těžbu tam není ohrožen, jen nyní nejsou na rychlejší postup podmínky.

Když Zdeněk Bakala uváděl NWR na burzu, řekl, že cena uhlí nemůže už nikdy výrazně poklesnout. Krize prognózami otřásla, že?

Já si netroufám dělat krátkodobě vůbec žádný výhled. Prožíváme zcela výjimečné období. Ale dlouhodobě? Myslím, že koksovatelné uhlí je pořád globálně nedostatková komodita. Pokud se světové hospodářství vrátí k růstu, poptávka zase poroste. A protože nabídka je omezená, čekám, že se ceny znovu zvednou.

Proč NWR nekoupila od mateřské společnosti RPG Industries ukrajinskou železnorudnou společnost Ferrexpo, jak jste plánovali? RPG ji přece kupovala právě pro NWR.

Kdybychom ten obchod dotáhli do konce, měli bychom z ní dnes pro NWR výnos kolem sta procent. Ale je to uzavřená kapitola, Ferrexpo zůstane v RPG, možnost fúze padla.

Proč? Není to tak, že se RPG - tedy pánové Bakala s Kadasem - nakonec nechtěli o výnos podělit s minoritními akcionáři NWR?

Představenstvo NWR se rozhodlo v transakci nepokračovat, protože došlo k názoru, že je za současné turbulence na trzích neprůchodná právě u minoritních akcionářů. Koupi Ferrexpa od RPG by musela schválit valná hromada. Rozhodovali by na ní minoritáři, majoritní vlastník RPG by hlasovat nesměl. My jsme uspořádali rozsáhlou road show, na níž jsme ten záměr představovali minoritním akcionářům. Ale jejich postoj byl negativní, takže jsme od plánu ustoupili - valná hromada by byla ztrátou času.

Uvažujete o koupi jiných společností z těžební branže?

Nás pořád velmi zajímají příležitosti v Polsku i v ostatních zemích východní Evropy. Teď sledujeme hlavně Polsko, rádi bychom se tu zúčastnili privatizace. Z ní je teď v nejpokročilejší fázi příprava IPO důlní společnosti Bogdanka.

Proč odešli z RPG oba američtí institucionální investoři? To středoevropským investicím nevěří?

Oba dosáhli očekávaného výnosu, prodej těchto aktiv je logický.

Co říkáte cenám NWR na burze?

Jsem také akcionář NWR, není mi to jedno. Jsme ale ve stejné situaci jako další hráči na trhu. A já jsem přesvědčen, že akcie zase posílí.

Když jste se loni tak trefili s načasováním emise akcií, byl to geniální odhad, nebo jen náhoda?

Já bych rád řekl, že jsme chytří a že jsme trh odhadli. Ve skutečnosti jsme se trefili spíš shodou okolností. Dlouho jsme na přípravě pracovali a moc jsme neřešili časování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist