Rusko je přesvědčeno, že svět nyní potřebuje mít vedle dolaru nové rezervní měny. Na summitu Shanghai Cooperation Organisation (SCO) v Jekatěrinburgu to řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv. Na stejném místě se koná první summit skupiny BRIC, tedy Brazílie, Ruska, Indie a Číny, napsala agentura ČTK.
"Musíme konsolidovat mezinárodní měnový systém. Nejen prostřednictvím konsolidace dolaru, ale zavedením nových rezervních měn," uvedl Medveděv podle agentury Reuters.
Opakovaný návrh z Ruska
Medveděv už podobný návrh jednou učinil. Podle agentury AP se tak Kreml snaží ukázat větší vliv na mezinárodní scéně, na druhou stranu ale Rusko dává najevo obavy z vysokého rozpočtového deficitu v USA. Na to poukazují i některé jiné země.
Mezi analytiky se tak v posledních dnech vkrádá otázka, zda budoucnost amerického dolaru jako světové měny číslo jedna ohrožena. A nejistota také řádně cloumá kurzem americké měny.
Od konce dubna ztratil dolar k euru 7,5 procenta, za posledních devět dnů však získal čtyři procenta zpátky a dostal se na kurz 1,38 dolaru za euro. "Na trhu s dolarem panuje obrovská nejistota. Předpovědi se liší nejvíce za poslední dva roky," potvrzuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Z více než padesáti světových analytiků, které oslovila agentura Bloomberg, je nejnižší tip 1,55 dolaru za euro na konci roku, nejvyšší pak 1,16 dolaru za euro.
A podobně to vypadá u odhadů kurzu dolaru k české koruně. Tam se předpovědi liší od 19,49 až k 24,17 koruny za dolar těsně před letošními Vánocemi.
Latentní hrozby z východu
Včera dolar k euru posílil o vysokých 1,7 procenta. Stojí za tím prohlášení ruského ministra financí Alexeje Kudrina, že dolar je v dobré kondici a ztráta pozice světové jedničky mu nehrozí. Tím Kudrin uklidnil investory, kteří se obávali, že by se Rusko mohlo začít zbavovat části svých dolarových rezerv. Byl to totiž právě Kudrin, ale i ruský prezident Dmitrij Medveděv, kteří ještě před týdnem tvrdili pravý opak. "Čínský jüan by se mohl stát novou světovou rezervní měnou a plnit tak stejnou úlohu, jakou nyní hraje dolar," prohlásil tehdy Kudrin.
Počet Američanů, kteří nikdy nesplatí úvěr ze své kreditky, vzrostl - čtěte ZDE
Obří americké banky začnou státní peníze vracet už ve středu - čtěte ZDE
Rostoucí státní dluh USA a slábnoucí dolar totiž východní vlády znervózňuje. Americká měna se tak dostala do středu politických diskusí mezi USA, Čínou a Ruskem.Právě ekonomicky silná Čína, která je největším věřitelem Spojených států, také v minulosti zpochybnila vůdčí pozici dolaru v rezervách centrálních bank.
Přijde o svou pizici
Obě země se totiž s rostoucím zadlužením USA, které se vyšplhalo na 80,1 procenta HDP, nejvýše od roku 1951, obávají o své investice do amerických aktiv - tedy do státních dluhopisů, jejichž cena rychle klesá. I proto podle včerejší statistiky snižovali velcí věřitelé Spojených států v dubnu své investice. Čína o 4,4 miliardy dolarů na celkových 736 miliard. Tomu se snaží americká vláda zabránit. Začátkem měsíce byl ministr financí Timothy Geithner v Číně intervenovat, aby své dolarové rezervy zachovala.
Přesto si řada renomovaných ekonomů myslí, že dolar svou pozici dříve či později ztratí. Tvrdí to například profesor Newyorské univerzity Nouriel Roubini nebo nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. "Je jasné, že rezervní měna by neměla být totožná s národní měnou," prohlásil Stiglitz.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist