Česká národní banka ponechala sazby na dosavadní úrovni. Základní úroková sazba tak zůstává nejníže za celou historii České republiky na úrovni 1,5 procenta, přestože někteří bankéři naznačovali, že by sazby mohly klesnout. Bankéři o ponechání sazeb na úrovni z května rozhodli na svém čtvrtečním zasedání o nastavení měnové politiky.

O snížení úrokových sazby rozhodovalo ve čtvrtek pět ze sedmi členů bankovní rady. Viceguvernéři Mojmír Hampl a Miroslav Singer se jednání neúčastnili.

Trh spíše očekával, že ČNB sazby o čtvrt procentního bodu sníží na nejnižší úroveň za existence České republiky. Na druhou stranu ekonomové ale před zasedáním upozorňovali, že nyní je velmi obtížné odhadnout kroky centrální banky. Důvodem jejich nejistoty je hlavně budoucí vývoj kurzu koruny a vývoj inflace.

Podle analytiků po dnešním kroku centrální banky není vyloučeno na konci léta ještě snížení úrokových sazeb. Zároveň ale upozorňují, že se centrální bankéři mohou obávat snížit sazby kvůli vývoji kurzu koruny a vývoji inflace. V příštím roce pak ekonomové v případě ekonomického oživení očekávají postupný růst úrokových sazeb.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Dobrý stav bank v Česku klient nepocítí, spíš naopak

Ačkoli ČNB již historicky sazby snížila v květnu na klienty bank to příliš velký dopad nemělo. Banky, které od základní sazby ČNB odvíjejí své komerční úrokové sazby, totiž na snížení téměř nezareagovaly. Na bankovním trhu převládají obavy z vývoje způsobeného ekonomickou krizí a opatrnost při poskytování úvěrů. Strach z růstu špatných půjček mění celkovou atmosféru v bankách a podle toho bude vypadat i jejich chování vůči klientům.

 Výkonný ředitel bankovní asociace Josef Tauber
hostem on-line rozhovoru na téma: Proč bankynechtějí půjčovat?
DNES od 12:00 hodin na www.online.ihned.cz 

Přitom banky v Česku se zatím v krizi drží. Za první čtvrtletí vydělaly skoro 12 miliard, jen o necelou miliardu korun méně
než před rokem. To ostatně potrvrdila i sama ČNB, která nedávno testovala zdraví celého sektoru, by měly banky krizi ustát.

Klienti mají šanci vydělat na spořících účtech, protože tím jak banky změnu sazeb ČNB do svých sazeb téměř nepromítají, neprojeví tato centrální změna ani na změně sazby spořícího účtu. Jsou totiž jednou z mála zbraní bank v současnosti, kterou bojují o klienty.

Úvěry mohou i zdražit

Na druhé straně ale nemohou klienti ani očekávat snížení sazeb hypotečních úroků, které by mohlo trochu pomoci rozhýbat trh s nemovitostmi. Banky se bojí většího poklesu cen nemovitostí a znehodnocení svých zástav, nebudou chtít riskovat.

Půjčky můžou dokonce ještě i zdražit, protože úroky na úvěrech klesat nebudou. Ke zdražení dojde k tomu v případě, že počty nesplácených úvěrů porostou víc, než banky čekají. Vyššími rizikovými maržemi banky totiž kryjí své případné ztráty

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru