Americká ekonomika klesala v prvním čtvrtletí letošního roku o něco méně, než se dosud uvádělo. Ministerstvo obchodu USA dnes po revizi uvedlo, že hrubý domácí produkt se snížil o 5,5 procenta místo původních 5,7 procenta. K revizi přispěla skutečnost, že firmy nesnižovaly své zásoby takovým tempem, jak se původně čekalo, a hlubší propad dovozu. Oživení výdajů spotřebitelů však bylo nepatrně slabší.

Analytici očekávali, že předchozí údaj zůstane i po revizi zachován. Ekonomickou aktivitu od ledna do března snížil pokles investic, zásob a vývozu. Největší ekonomika na světě klesla již tři čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od krize v letech 1974-1975. V posledních třech měsících loňského roku ekonomika klesla o 6,3 procenta, nejrychleji za čtvrt století.

Výdaje spotřebitelů se v prvním čtvrtletí zvýšily o 1,4 procenta místo původně uváděných 1,5 procenta. Stále jsou však nejvyšší za téměř dva roky a výrazně se zlepšily ve srovnání s předchozím kvartálem, kdy výdaje spotřebitelů klesly nejvíce za téměř tři desetiletí.

Vývoz se v prvním čtvrtletí propadl o 30,6 procenta, což byl nejhlubší propad za 40 let. Dovoz klesl o 36,4 procenta, nejvíce od léta 1947. Celkové firemní investice se propadly o rekordních 37,3 procenta a výdaje na bytovou výstavbu se snížily o 38,8 procenta, což byl nejvyšší pokles od počátku roku 1980. Zisky firem však naopak stouply o 1,4 procenta po poklesu o 10,7 procenta v období říjen až prosinec.

Ve druhém čtvrtletí ekonomové očekávají pokles hrubého domácí produktu o jedno až tři procenta. Vláda zveřejní první odhad vývoje za duben až červen na konci příštího měsíce. HDP měří hodnotu zboží a služeb vyprodukovaných v zemi a je nejlepším měřítkem ekonomického zdraví země.

Šéf centrální banky USA (Fed) Ben Bernanke očekává, že recese skončí v druhé polovině letošního roku. Ekonomiku mají podpořit stimulační opatření vlády, nárůst vládních výdajů a kroky Fedu, který mimo jiné snížil hlavní úrokovou sazbu na téměř nulu. Velká část analytiků se domnívá, že ekonomika začne znovu růst ve třetím čtvrtletí. Tempo růstu však bude vlivem předchozí finanční krize nízké a nezaměstnanost, která je nyní nejvyšší za 25 let, tak zřejmě i nadále poroste, napsaly agentury AP a Reuters.