Evropská centrální banka (ECB) v souladu s očekáváním ponechává sazby na historickém minimu jedno procento. Rozhodnutí banky na tiskové konferenci zdůvodní její prezident Jean-Claude Trichet, trhy bude především zajímat, zda banka mění postoj k odkupům aktiv.

Naposledy ECB snížila hlavní úrokovou sazbu právě 7. května, a to o 25 basických bodů. Ještě loni v říjnu přitom byly sazby na úrovni 4,25 procenta.

ECB minulý týden dodala na trh kapitál za téměř půl bilionu eur a vůbec poprvé sáhla k roční repo operaci. Peníze komerčním bankám půjčila za pevnou sazbu ve výši jednoho procenta a zájem o tyto velmi levné zdroje byl mezi bankami značný.

Centrální banka se chystá brzy spustit program, který jí umožní odkupovat hypoteční zástavní listy a další cenné papíry na stejné bázi. Na tyto účely chce vynaložit asi 60 miliard eur.

ECB: Letošní pokles ekonomiky až o 5,1 procenta

Prognóza ECB nyní počítá s letošním poklesem hrubého domácího produktu eurozóny o 4,1 procenta až 5,1 procenta. V roce 2010 by však mělo dojít ke zlepšení a ekonomika by už měla klesnout jen o 0,4 až 0,1 procenta.

Propad hospodářství Evropské unie a eurozóny byl v 1. čtvrtletí letošního roku ještě rychlejší, než hovořily první odhady Eurostatu. Podle zveřejněných upřesněných statistik se HDP eurozóny meziročně propadlo o rekordních 4,8 procenta.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet už dříve řekl, že počítá s inflací v letošním roce v rozmezí od 0,6 až 1,4 procenta. Inflační očekávání zůstávají zakotvena na dvou procentech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru