Slova "vývoj bez výraznějších změn", kterými Český statistický úřad nadepsal své nejnovější předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu, znamenají jediné: drtivý pád zaviněný recesí v okolních státech pokračuje.

Podle předběžných údajů klesl v květnu meziročně vývoz o 21,2 procent a dovoz o 23,2 procent. Obchodní bilance skončila přebytkem 11,7 miliard korun, vyšším než před rokem, ale to především díky klesajícím cenám dovážené ropy a dalších paliv.

Přitom ještě v březnu, když ČSÚ přišel s šokujícím dobrým výsledkem zahraničního obchodu, mluvili analytici o tom, že budou měnit svůj pohled na českou ekonomiku. Další dva měsíce - včetně současných nejnovějších údajů za květen - však ukázaly, že to byly předčasné úvahy.

Pokles zahraničního obchodu kvůli oslabení koruny

Hodnota dovozu 21,2 procenta byla nejnižší od ledna 2006, hodnota vývozu od ledna letošního roku. Květen měl ve srovnání se stejným měsícem roku 2008 o jeden pracovní den méně. V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám došlo k většímu poklesu zahraničního obchodu v přepočtu na eura a zvláště na dolary.

Přebytek obchodní bilance 11,7 miliardy korun byl ve srovnání s květnem loňského roku o 2,0 miliardy korun vyšší. K meziročnímu zlepšení kladného salda přispěl především pokles deficitu bilance obchodu s minerálními palivy o 7,3 miliardy korun a chemickými výrobky o dvě miliardy korun.

Negativně naopak na zahraničněobchodní bilanci působil pokles aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 7,5 miliardy korun a průmyslovým spotřebním zbožím o 1,2 miliardy korun. Bilance obchodu s potravinami a živými zvířaty a nápoji a tabákem zůstaly zhruba na úrovni května 2008.

graf_bilance_zahranicni_obchod_kveten 

Se státy Evropské unie byla bilance aktivní 36,2 miliardy korun, což znamená meziroční pokles přebytku o 9,8 miliardy korun. Schodek se snížil v obchodě s Ruskem o 4,9 miliardy korun, Čínou o 2,3 miliardy korun a dále s Ázerbájdžánem, Japonskem a Kazachstánem.

Přebytek vzrostl v obchodě s Německem, a to o jednu miliardy korun.V závěsu se v růstu obchodu drží třeba Maďarsko, Polsko, Francie a Slovensko.