Z práce se stává čím dál vzácnější zboží, které však v supermarketu nekoupíte. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla podle nejnovější statistiky ministerstva sociálních věcí na rovných osm procent.

Nejhůře postiženou skupinou jsou přitom nově mladí lidé do 25 let. Mezi čerstvými absolventy vzrostla nezaměstnanost přibližně o třetinu.

V nejhorších regionech Česka dosahuje míra nezaměstnanosti i dvaceti procent, například ve Stříbře v Plzeňském kraji, kde končí rozhodující zaměstnavatel Alcoa Fujicura.

Milosrdné léto 

Bez práce je 453 tisíc lidí, tedy o 6348 více než v květnu. Bylo by jich ještě víc, kdyby nezačalo léto. Prudký nárůst nezaměstnanosti se zpomalil, protože sezónní dělníky najímají například lesnické, stavební či další firmy.

Minulý rok touto dobu činili míra nezaměstnanosti pět procent, o tři méně.

"Nárůst se v posledních třech měsících zpomalil díky mírnému oživení v sezónně orientovaných odvětvích jako stavebnictví, lesnictví a podobně. Vzhledem k tomu, že v této oblasti nacházejí lepší uplatnění muži, vyrovnalo se mezi uchazeči o zaměstnání (po několikaměsíčním nárůstu podílu mužů) zastoupení obou pohlaví. Ke konci června registrovaly úřady práce 231.758 žen, což bylo rovných 50 procent z celkového počtu nezaměstnaných," uvedlo ministerstvo v komentáři ke zveřejněným číslům.

Celkově úřady práce ke konci června evidovaly celkem 463.555 osob.

Vrchol přijde na podzim 

Analytici předpovídají, že vrchol nezaměstnanosti přijde na podzim, s vlnou bankrotů, které se dají předpokládat vzhledem k tomu, jak firmám ubývají zakázky.

Tuzemské firmy sice zaznamenaly, že například klíčová německá ekonomika pomalu ožívá, obávají se však, že může jít o přechodný jev. "Vývoz se zlepšil, ale pořád není tam, kde loni. Pomáhá nám německé šrotovné. Bez něj by podle nás 70 procent firem, které dodávají německým automobilkám, zkrachovalo," řekl HN Pavel Juříček, šéf firmy Brano Group.

"Obáváme se ale, že jde jen o krátkodobou změnu a zase se to vrátí," uvedl Tomáš Holomoucký, ředitel pobočky logistické firmy DB Schenker.