V loňském roce využila možnost změnit dodavatele elektřiny skoro třetina velkoodběratelů, v roce 2007 to přitom byla necelá pětina. Domácnosti si naopak zachovávají stávající dodavatele, loni stejně jako předloni změnu provedlo pouze 0,3 procenta domácností. Vyplývá to z výroční zprávy Energetického regulačního úřadu (ERÚ) za rok 2008. Údaje Operátora trhu s elektřinou za první pololetí letošního roku nicméně signalizují meziroční nárůst změn dodavatele u domácností o 70 procent.

"Trh s elektřinou se rozvíjel především na úrovni velkých a středních odběratelů, kde aktivně operuje dostatečné množství obchodníků," uvádí se ve zprávě ERÚ. V roce 2008 změnilo dodavatele 6549 velkooběratelů, tedy 28,6 procenta z nich; o rok dříve to bylo 19 procent velkoodběratelů. Tento trend potvrzuje i mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. "Konkurence se projevuje především u velkých firemních zákazníků. Právě velké podniky využívají hojně možnosti volného trhu a výběru dodavatele."

Méně než deset obchodníků

Podnikatelští maloodběratelé a domácnosti nemění dodavatele proudu nijak často zřejmě i kvůli menší nabídce. V této části trhu totiž podle ERÚ z více než 300 držitelů licence na obchod výrazně působí v celorepublikovém měřítku méně než deset obchodníků. "Nabídka pro domácnosti není natolik rozdílná, aby se domácnosti snažily o změnu dodavatele," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Dodavatelé elektřiny sice podle něj vyvíjejí marketingové aktivity, ale finanční motivace v řádu stovky korun ročně není pro zákazníky dostatečná. "Je však možné, že kvůli současné recesi bude pohyb větší," dodal Hatlapatka.

V maloodběratelské kategorii podnikatelé loni ERÚ evidoval změnu dodavatele u 35.351 subjektů, tedy u 4,3 procenta z nich. Oproti roku 2007 je to výrazný nárůst, protože tehdy využilo možnosti změny méně než jedno procento malých firem.

Zájem o změnu dodavatele elektřiny roste i v letošním roce, ukazují čísla Operátora trhu s elektřinou. Při porovnání prvních pololetí loňského a letošního roku je patrné zvýšení počtu změn u domácností o 70 procent. Větší zájem vykazují i velkoodběratelé, kde se počet změn meziročně zvýšil o 16 procent. Méně změn než v loňském prvním pololetí se letos uskutečnilo pouze u maloodběratelů podnikatelů, jejich počet klesl o 16 procent.

Výrazné změny v cenách jednotlivých obchodníků s elektřinou

Podle ředitele odboru elektroenergetiky ERÚ Stanislava Trávníčka lze z údajů za letošní rok vyčíst výrazné změny v nabídkových cenách jednotlivých obchodníků s elektřinou. "Tato situace již přiměla poměrně značné množství i malých odběratelů ke změně dodavatele," uvedl. Domnívá se, že odběratelé začínají více sledovat situaci na burze s elektřinou a někteří dodavatelé začali nabízet dodávky elektřiny na vývoj na burze cenově navázané.

Zájemci o změnu dodavatele elektřiny mohou při rozhodování využít takzvaného interaktivního kalkulátoru cen elektřiny na stránkách ERÚ. Odběratel si zde po zadání vstupních parametrů (region, distribuční sazba, spotřeba) může porovnat jednotlivé dodavatele. Cenové nabídky dodavatelů jsou aktualizovány čtvrtletně. Největší zájem o kalkulátor je každoročně v lednu.

Zákazníci mají právo si zvolit dodavatele elektřiny na liberalizovaném trhu od roku 2006. Alternativní dodavatelé elektřiny mají na tuzemském trhu přibližně čtvrtinový podíl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru