Globální ekonomika se zřejmě vyhnula kolapsu, její celkové oživení je ale zatím daleko. Na summitu G8 v italské Aquile to v pátek řekl americký prezident Barack Obama. Delegáti podle něj během třídenní vrcholné schůzky přijali zásadní opatření, která by měla zlepšit situaci v oblasti ekonomiky, ochrany životního prostředí i bezpečnostních otázek.
"Je zde obecný konsensus, že musíme pokračovat v práci na obnově hospodářského růstu a na obnově systému regulace finančního sektoru," řekl Obama, jehož citovala agentura AP.
Prezident ale poznamenal, že schůzka nepřinesla shodná stanoviska ve všech otázkách, například v oblasti globálního oteplování. "Všechny problémy jsme nevyřešili," přiznal Obama. Ke zmíněným problémům patří také mezinárodní bezpečnost.
Pokroky v Íránu
Obama se vyjadřoval i k politickým tématům, hlavně k situaci v Íránu. Novinářům řekl, že státníci mají stále vážné obavy z událostí, které se v Íránu odehrávají po nedávných prezidentských volbách. Svět se prý bude v následujících dnech zabývat pokrokem, jakého Írán dosáhne, a bude i nadále sledovat další kroky íránských představitelů.
Delegáti summitu G8 také slíbili, že na podporu zemědělců v chudých zemích vynaloží asi 20 miliard dolarů (asi 374,3 miliardy Kč). To je více, než se původně předpokládalo, protože původní plány počítaly se zhruba 15 miliardami dolarů.
Když se projednávala pomoc chudým zemědělcům, Obama se prý před kolegy zmínil o svém otci, který se narodil v Keni. "Dost výmluvné je to, že když můj otec odjel studovat z Keni do Spojených států, příjem na hlavu v Keni byl vyšší než v Jižní Koreji," řekl Obama. Jižní Korea je nyní průmyslovou a relativně bohatou zemí, zatímco Keňa hospodářsky strádá, podobně jako většina dalších zemí v Africe.
Až 20 miliard na boj proti hladu. Jen peníze ale nepomohou, soudí G8 - čtěte ZDE
Summit G8: Státníci hovořili o potravinové krizi, zatím bez činů - čtěte ZDE
"Neexistuje důvod, proč by africké země nemohly dosáhnout téhož," sdělil prezident. Africké země se prý mohou zbavit chudoby a vybudovat moderní a otevřené instituce.
Skupina G8 zahrnuje Rusko a členy uskupení nejvyspělejších zemí světa G7. To jsou Spojené státy, Kanada, Japonsko, Německo, Velká Británie, Itálie a Francie. V Aquile jsou ale i členové takzvané skupiny G5, což je Brazílie, Indie, Čína, Mexiko a Jihoafrická republika. Summitu se účastní i zástupci Egypta.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist