V USA v úterý odstartovala výsledková sezóna bankovního sektoru. Jako první ohlásila svoje pololetní výsledky investiční banka Goldman Sachs, která překvapila lepším výsledkem, než se čekalo.

Pátý největší bankovní dům v USA hospodařil díky dobrým výsledkům v obchodní divizi ve druhém čtvrtletí, které skončilo 26. června, se ziskem 3,44 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve za stejné období vykázal 2,09 miliardy dolarů.

Při přepočtu na jednu akcii dosáhl zisk Goldman Sachs za druhý kvartál letošního roku úrovně 4,93 dolaru, což je o 35 centů více než o rok předtím. Trh očekával horší výsledek, podle odhadů agentury Bloomberg měl být zisk na akcii v přepočtu jen 3,65 dolarů.

Některé americké banky stojí za nákup

Překvapivě dobrý výsledek Goldman Sachs také potvrzují pondělní slova analytičky Meredith Whitney, která se nechala slyšet, že právě akcie Goldman Sachs a také banky Bank of America skrývají nyní vysoký růstový potenciál. "Dlouhodobě se však o banky bojím kvůli vysoké nezaměstnanosti ve Spojených státech," upozornila na nebezpečí.

Sama Whitney odhadovala výsledek Goldman Sachs se ziskem 4,65 dolarů na akcii. Za celý letošní rok pak známá analytička očekává, že Goldman Sachs vykáže zisk 20 dolarů na akcii a o pro rok 2010 by na jednu akcii společnosti mělo připadnout ještě o dva dolary více.

Také tržby Goldman Sachs ve druhém čtvrtletí také znamenaly pro trh lepší výsledek, když dosáhly 13,76 miliardy dolarů z loňských 9,42 miliardy USD, zatímco konsensuální odhad trhu podle agentury Bloomberg počítal se slabšími 10,86 miliardami dolarů. Příjmy z upisování cenných papírů pak stouply na rekordních 736 milionů dolarů. Příjmy z investičního bankovnictví klesly meziročně o 15 procenta, proti prvnímu čtvrtletí však vzrostly o 75 procent.

Dalším bankovním obrům trh nevěří

Goldman Sachs je první bankou, která oznamuje své výsledky za druhý kvartál. Ačkoli její výsledky příjemně překvapily, analytici předpovídají, že výsledky dalších bank nemusejí být tak růžové a pozitivní. Řada bank totiž čelí velkým ztrátám z úvěrů, protože se příliš zaměřily na drobné bankovnictví a jejich současný mnohem konzervativnější přístup ke klientům může vybřednutí z krize a návrat k velkým ziskům zpomalit.

 Goldman Sachs na podzim získala od americké vlády deset miliard dolarů v rámci programu na podporu bankovního sektoru. Tyto peníze v červnu splatila. Ve druhém čtvrtletí však kvůli tomu byla nucena zaúčtovat mimořádné náklady 426 milionů USD.

Mezi nejvíce postiženými bankami úvěrovou krizí byly Bank of America a Citigroup, které navíc stále ještě splácejí vládní půjčku z programu TARP. Další bankovní obr JPMorgan Chase již vládní půjčku také splatil. Všechny tři bankovní domy oznámí výsledky za druhé čtvrtletí také tento týden.