Akciový trh Číny se po osmnácti měsících vrátil na druhou příčku měřeno velikostí akciových trhů podle hodnoty, kde vystřídal v problémech se zmítající Japonsko. Informavala o tom agentura Bloomberg. Cenám akcií pomohl vzhůru vládní stimulační balík a rekordní objem bankovních půjček. Ten také pomohl navýšit devizové rezervy země, kteréjiž přesahují dva biliony dolarů,

Středeční růst indexu Shanghai Composite o 1,4 procenta dovedl čínský akciový trh podle dat Bloombergu na souhrnnou hodnotu 3,21 biliónu dolarů oproti 3,20 biliónům dolarů japonského trhu. Pro oba trhy je však zdaleka nedostižný americký akciový trh s celkovým objemem 10,8 biliónu amerických dolarů.

Čína již na pozici druhého největšího akciového trhu světa jednou vystoupala, bylo to mezi 4. a 24. lednem 2008. Shanghai Composite během dvou let ztrojnásobil svoji hodnotu na rekord dosažený 16. října 2007, před následným pádem o 72 procent na dno, kterého dosáhl loni v listopadu.

Čínská ekonomika prožívá klíčovou změnu, když se z exportně zaměřeného hospodářství mění na ekonomiku taženou domácí poptávkou. Trh je navíc silně pozitivně ovlivněn díky vládnímu stimulačnímu balíku v objemu 4 biliónů čínských juanů (585 miliard USD) a rekordní objem bankovních úvěrů a půjček staví štít hlubokému propadu čínského exportu. Podle aktuálně zveřejněných dat čínská ekonomika ve 2. čtvrtletí zrychlila svůj růst na 7,9 procenta.

Naproti tomu Japonsko zápasí s enormním veřejným dluhem, který bere vládě možnost nalití dalších peněz do ekonomiky, navíc je víceméně odkázané jen na export. Přetrvávající deflace a stárnoucí obyvatelstvo vzaly vítr z plachet kdysi největšímu trhu (měřeno podle kapitalizace). V průběhu 90. let Japonsko utratilo 135 bilionů jenů na podporu stimulačního plánu a také snížilo základní úrokové sazby na nulu. Žádný ze stimulů však nezabral, aby pomohl vrátit ekonomiku k stabilnímu tempu růstu.

Japonský HDP v prvních třech měsících propadl meziročně o 14,2 procenta, což je nejníže od roku 1955. Odborníci navíco čekávají, že pokles přetrvávat i v příštím roce, kdy by podle odhadů měla ekonomika klesnout o 3,4 procenta.