Současně velmi rozšířený trend rekordního půjčování začíná bránit oživení světových ekonomik, hlavní brzdou je neschopnost splácet dluhy. Jak recese postupuje, řada společností se opožďuje se splátkami svých dluhů, přičemž výrazně patrné je to hlavně v USA.

Takzvaná „default rate“ – podíl firem neschopných splácet dluh, již v USA překročil 11 procent, přičemž v loňském roce byl na úrovni 2,4 procenta, informoval server BusinessWeek.com. Situace se ale může ještě zhoršit a koncem letošního roku by mohla tato míra dosáhnout až 12,8 procenta, což by podle ratingové agentury Moody´s Investors Service překonalo všechny existující rekordy.

Ještě více než výstup na tuto vysokou úroveň se však ekonomové obávají toho, že by se uvedená míra mohla na vysoké úrovni dlouhou dobu držet. „Buďme připraveni na několikaleté období vysoké úrovně dluhů“ řekl pro Business Week Louise Purtle, senior analytik CreditSights.

Historie se neopakuje

Je to navíc odchýlení od obvyklého vzorce chování firem. Historicky dosahuje neplacení dluhů vrcholu v době, kdy se pokles ekonomiky zmírňuje, poté ustupuje k běžným úrovním. Nicméně tentokrát se oživení může opozdit. Společnosti dluh výrazněji nesnižují a jeho současná úrovneň v rozvahách firem je neudržitelná. Přílišné zadlužení by tak mohlo zbrzdit ekonomiku na roky.

1,4 biliónu dolarů v rizikových dluhopisech

Korporátní dlužníci si během úvěrového boomu napůjčovali vysoké množství dluhu, včetně 1,4 biliónu dolarů v rizikových dluhopisech s vysokým výnosem. Společnosti, které se potýkají s problémy, neprodají kvůli špatné situaci na trhu snadno svá aktiva, aby tím dluh splatily.

V prvním pololetí roku 2009 tak téměř 40 společností v USA uzavřelo speciální dohodu s věřiteli zaměřenou na snížení dluhu. Tyto dohody jsou ale tradiční předzvěstí bankrotu a restrukturalizace.

Podle odhadů je letošní "krizový účet" 20 nejvyspělejších zemí 10 000 000 000 000 dolarů. Suma zahrnuje rozpočtové deficity, dluhy a pomoc finančním ústavům.