Evropská investiční banka (EIB) je připravena podílet se na financování projektu Nabucco, který má zajistit alternativní zdroj zemního plynu pro Evropu.

Evropská unie minulý týden s Tureckem podepsala dohodu o tranzitu plynu. V případě realizace projektu bude plyn do Evropy proudit z oblasti Kaspického moře a dalších oblastí Střední Asie přes Blízký východ, a dále přes území Bulharska, Rumunska a Maďarska až do Rakouska. Z tamní stanice Baumgarten se bude plyn rozvádět do dalších zemí střední a západní Evropy.

"Až bude projekt zahájen, budeme připraveni jej financovat," řekl agentuře Reuters šéf oddělení EIB pro energetiku a dopravu Christopher Hurst. Ten se účastnil neformální schůzky ministrů energetiky EU ve švédském Åre.

Trasa nového plynovodu obchází území Ruska a Ukrajiny. Evropa má s odběrem ruského plynu přes Ukrajinu nepříjemné zkušenosti, protože se už několikrát stalo, že kvůli sporu mezi Ruskem a Ukrajinou se část Evropy ocitla bez plynu. Bez tepla byly tisíce lidí, zatímco řada firem musela kvůli nedostatku plynu omezit nebo zcela přerušit výrobu. Špatné zkušenosti má například Slovensko.

EIB je finanční odnoží Evropské unie a Hurst řekl, že banka projekt Nabucco aktivně sleduje. Testuje si prý jeho životaschopnost, ale zatím ještě příliš brzy na to, aby mohl říct, jakou částkou banka k financování projektu přispěje.

Délka plynovodu by se měla pohybovat kolem 3300 kilometrů a Nabucco by mělo poptávku Evropy po zemním plynu uspokojovat asi z pěti procent. Ročně by měl plynovod přepravit 31 miliard metrů krychlových suroviny.

"Co se nás týče, pokud to budeme financovat, tak chceme, aby byl (plynovod Nabucco) životaschopný z hlediska technického, ekonomického i ekologického," řekl Hurst.

EIB se pro Evropskou unii stala nástrojem k rychlejšímu překonání současné recese, která je nejhorší za několik desítek let. Značnou finanční pomoc už poskytla řadě firem z automobilového sektoru, přednost ale dává podnikům, které se zaměřují na ekologické vozy.


Banka uvedla, že by se mohla věnovat i projektům, které si kladou za cíl bojovat se změnou klimatu. Pomoct by mohla energetickému sektoru, malým a středním firmám a členským zemím EU ze střední a východní Evropy.

EIB podle Hursta zkoumá koncept jednoho nákupčího plynu, který by byl zastoupen organizací Caspian Development Corporation (CDC). Ta by byla koordinátorem nákupů plynu ve velkém. Hurst neřekl, zda je to i podmínka k účasti EIB na financování projektu, pokud ale bude EIB projekt financovat, pak se prý bude chtít postarat, aby Nabucco bylo schopno splácet úvěry.