Největší světový výrobce mikročipů Intel minulý týden doslova omráčil trhy. Dosáhl mnohem lepšího zisku, než analytici očekávali. A co se týče tržeb, byla čísla ještě povzbudivější.

Zprávy ihned "nakoply" akcie technologických firem a prodloužily růst indexu Nasdaq Composite na 12 dnů v řadě. Tak dlouhé nepřetržité posilování nezažily akcie ani během technologické bubliny.

"Zčistajasna vidíme v tržbách firem hmatatelné zlepšení," říká Dennis Wassung, analytik společnosti Cabot Money Management. "Přinutilo mne to změnit názor, utrácení je zpět."

Vlna optimismu však dostala zásah ve čtvrtek večer, kdy Microsoft ohlásil vůbec první meziroční propad tržeb. Tato "nepříjemnost" sice přibrzdila další růst indexu, nestačila však na to, aby zcela zrušila důvěru, kterou výsledková sezona přinesla.

Už dříve analytici předpověděli, že právě technologické společnosti proklestí jiným cestu z recese. Nezatížené dluhem či podfinancovanými penzijními programy a bez nutnosti reorganizací, otevíralo se odvětví investorům, kteří se krok po krůčku navraceli k investicím do akcií.

Útočná hra investorů

Nyní se ale objevuje další trend. S tím, jak globální krize pomalu ustupuje, nehledají investoři už bezpečí zdravých účetních bilancí. Dělají si zálusk na podíl na vynikajících výsledcích. "V dubnu a květnu se technologickému sektoru dařilo díky tomu, že byl brán jako defenzivní sektor. Teď už investoři hrají útočnou hru," míní John Pitzer z Credit Suisse.

Stejně jako Intel oslnil Wall Street také Apple. Analytici překvapeně sledovali především vysoké ziskové marže.

Jedním z hlavních důvodů zisků technologických společností jsou prodeje netbooků - malých a levných přenosných počítačů. V červnu se jich prodalo meziročně o 37 procent více.

Rostoucí marže Applu ale napovídají, že poptávku netáhnou jen levnější výrobky. Zákazníci vydávají peníze i na dražší produkty, což popírá vykreslovaný obrázek "zmrzačeného" amerického zákazníka.

"Spotřebitel není na mizině," prohlásil Joe Clark, řídící partner Financial Enhancement Group. Tato slova pronesl už v dubnu a přibližují se pravdě pokaždé, když zákaznicky orientované společnosti překročí očekávané zisky.

Někteří analytici říkají, že pokud spotřebitelé utrácejí i během nejvážnější recese od konce druhé světové války, přijde po jejím odeznění ještě větší růst.

Clark je ale nyní o něco obezřetnější: "Je to poprvé v dějinách našeho národa, co lidé nekupují drahé věci. I když si nový iPhone pořídí, zvolí raději jeho levnější verzi." Ani to ale podle něj nebude trvat věčně. "Přijde další ekonomický propad a trh ho bude následovat," dodává.

Pravděpodobnost dalšího tlaku na peněženky spotřebitelů a relativně vysoké ceny akcií technologických firem po posledním vzestupu ale podle některých expertů znamená: "Ruce pryč. Alespoň na čas." Jiní však tvrdí, že dalším katalyzátorem mohou být nákupy velkých korporací.

"Čekáme, že koncem roku se vrátí k normálu," tvrdí Richard Parower, šéf investiční banky J&W Seligman. "Spotřebitelé mohou zpomalit, ale společnosti budou mít větší podíl na trhu."

Richard Hughes, jeden ze šéfů Portfolio Management Consultants, říká, že povaha současné recese donutí společnosti utrácet za technologie.

"Některé z pracovních míst, která byla ztracena, se už nevrátí. Firmy budou chtít místo toho dostat tyto výkony z technologií," říká.

Spojování na obzoru

Oživení ekonomiky s sebou tak nejspíš přinese rozštěpení sektoru - a to nejen na firmy, které se orientují na koncové spotřebitele, a jiné, zaměřující se na byznys klientelu. Bude záležet i na tom, jaký typ výrobků vyrábějí.

O něco dříve, než Apple přišel se skvělými maržemi, varoval jiný výrobce, Dell, že jeho marže postihne odliv zákazníků k méně výkonným přenosným počítačům.

Oslabení ukazuje i Microsoft, jehož software po dlouhou dobu dominoval trhu. Konkurence ho zatím poráží, když stále více příjmů přinášejí služby spojené s péčí o produkt než platby za programy předem.

Spolu se štěpením uvnitř sektoru přijde podle analytiků také další konsolidace. "Velké společnosti slíbily, že se budou zaměřovat na nákupy středně velkých firem. Čekám, že to přijde ve druhé polovině roku," říká Jeff Bistrong, výkonný ředitel poradenské firmy Harris Williams.

Ať už čeká sektor jakákoliv budoucnost, právě nyní se jeho hlavní společnosti vyhřívají na výsluní silné výsledkové sezony. "Pokud se podíváte na výsledky Applu, recesi ani nespatříte," dodává analytik Wassung.

ft.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist