Slovenská ekonomika se v letošním roce propadne o téměř pět procent. Napřesrok by se však měla vrátit k růstu. Předpověděl to v úterní zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Je tak optimističtější než slovenské ministerstvo financí, které letos počítá s propadem o 6,2 procenta.

Slovenský hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 5,6 procenta, což byl první pokles od roku 2000. Ekonomiku stáhla do červených čísel hlavně slabá poptávka ze zahraničí, několikadenní lednový výpadek dodávek ruského plynu a nižší domácí spotřeba.

Fond rovněž uvedl, že rozhodnutí Slovenska nechat letošní rozpočtový deficit překročit tři procenta HDP bylo přiměřené. Dodal, že vyšší deficit nevyvolá obavy u investorů ani problémy s financováním. Doporučil však Slovensku, aby do roku 2011 schodek pod tři procenta HDP vrátilo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru