Ben Bernanke, šéf Fedu, ale také finančník a autor dvou knih, přišel díky ekonomické krizi o čtvrtinu majetku. Hodnota jeho aktiv se nyní pohybuje mezi 822 011 dolarů a 1,76 milionu dolarů, jak vyplývá z daňového přiznání, které musí zveřejňovat. Přitom minulý rok to bylo 1,66 až 2,48 milionu dolarů.

Bernanke své prostředky drží ve dvou penzijních fondech, podílových fondech a na termínovaných účtech, kde má až 100 tisíc dolarů. Bývalý profesor princentonské univerzity hromadí svoje mění také ve spořících programech určených pro univerzitní profesory.

Mimo to nevlastní žádné akcie osobně. Federální finančníci to nemají zakázáno, jediné omezení platí na bankovní tituly, které nemohou nakupovat ani prostřednictvím podílových fondů. Své úspory svěřil dvěma fondům Blackrock a jednomu Vanguard. Ten je jedním z prvních indexových fondů a založil jej student z princentonské univerzity John C. Bogle.

V konečném součtu si výnosy guvernéra americké centrální banky vedly lépe než akciové indexy, které poklesly až o 38 % v roce 2008. Z investic generoval zisk 25 tisíc až 80 tisíc dolarů, oproti 141 tisíc až 333 tisíc dolarům předchozí rok. Tajná zbraň Bena Bernanka na kreditní a hypoteční krizi jsou knihy. Dvě, které zatím vydal, mu vynesly na honorářích v tomto roce 1 100 000 dolarů, zatímco minulý rok jen 100 000.

Bernanke: Ekonomika USA se pomalu uzdravuje, hrozbou je nezaměstnanost - čtěte ZDE

V USA vře debata o kontrole Fedu, konspirace se množí - čtěte ZDE

FED a cesta z krize

V těžkých chvílích se FED snaží vyvést americkou ekonomiku z krize, úrokové sazby stáhl k nule a do ekonomiky pustil miliardy dolarů, dalším opatřením bude zvýšená kontrola nad finančními trhy. Za svou práci pro stát dostal Bernanke přidáno, když si na konci roku přečetl na výplatní pásce částku 196 tisíc dolarů oproti předchozím 191 tisícům. Jak
dlouho bude ještě dostávat federální peníze zatím sám neví, funkční období mu končí na začátku příštího roku a o jeho znovujmenování rozhodne prezident Barrack Obama.

Šéf FEDu v tomto roce hasil ekonomickou krizi, ale čelí kritice, že tomu tak bylo na úkor peněz daňových poplatníků. Další mu zas nemohou přijít na jméno pod dojmem, že záchranná opatření přišla pozdě, píše server financninoviny.cz.