Kontroloři ministerstva dopravy tuto středu zahájili audit podezřelých smluv na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Předmětem kontrol se stanou především zakázky, které mohou souviset se sponzorstvím automobilového závodění současného výkonného ředitele ŘSD Michala Haly. Řekl tak mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

"Prověříme veškeré okolnosti těch zakázek a taky procentuální podíl na všech zakázkách ŘSD," řekl Hanzelka. Kontroloři se zaměří především na firmy Edikt a Vars. Revize má trvat měsíc, celkem se na ní podílí osm lidí z ministerského odboru kontroly a auditu.

Drahý koníček státního úředníka

Podle České televize, která s týdeníkem Ekonom na kauzu upozornila, stavební firma Edikt před několika lety sponzorovala Halovo účinkování v rallysprintu. V následujících letech pak podle ČT od ŘSD získala skoro 30 zakázek ve stamilionové hodnotě.

Hala jakýkoliv střet zájmů odmítá. Karoserie soutěžních vozů se podle něj běžně používají jako reklamní plochy, takže logům na svém voze prý nevěnoval pozornost. Své závodění pod pseudonymem zdůvodnil strachem z posměchu kolegů závodníků, který mohl sklidit za pomalou jízdu.

Hala si vysloužil kritiku médií i ministra Gustáva Slamečky také za velkou narozeninovou party, kterou nedávno uspořádal v prostorách pražské Občanské plovárny. Náklady na oslavu odhadly Česká televize a týdeník Ekonom až na tři čtvrtě milionu korun.

Hala tvrdí, že sám zaplatil pouze za hudební produkci zhruba 120 000 korun, zbytek prý hradili přátelé a další osoby, jejichž živobytí nijak nesouvisí s ŘSD. Podle ředitele byla akce především charitativní.

Hala je na ŘSD zodpovědný za rozdělování peněz stavebním firmám v rámci veřejných zakázek. Roční rozpočet ŘSD se blíží 50 miliardám korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist