Celková hodnota finančních aktiv, tedy například vkladů, půjček nebo akcií, v české ekonomice činila ke konci prvního čtvrtletí 18,7 bilionu korun a proti konci roku 2008 se téměř nezměnila. Tempo růstu blízké nulovým hodnotám je tak možné pozorovat již třetí čtvrtletí za sebou, uvedla ČNB ve čtvrtletní zprávě o finančních účtech.

Vklady u finančních institucí tvoří podle zprávy v ekonomice více než 23procentní podíl, půjčky pak více než 18 procent. Téměř 24 procent pak tvoří tzv. účasti, tedy akcie nebo investice ve fondech.

Důvody stagnace

Stagnace celkových aktiv podle ČNB odráží proti sobě působící faktory. Jejich hodnotu snížil pokračující pokles cen tržně oceněných účastí (akcie, investice do fondů) a také pokles krátkodobých půjček. "Kromě uvedených vlivů přineslo v 1. čtvrtletí jednorázový záporný efekt zrušení deseti procent akcií ČEZ, které představují z pohledu tržní kapitalizace nejvýznamnější emisi kótovanou na pražské burze," uvedla zpráva. Na druhou stranu rostly v prvním čtvrtletí vklady.

Evropané drží pětinu finančních aktiv - čtěte ZDE

České domácnosti jsou relativně konzervativní - čtěte ZDE

Statistika čtvrtletních finančních účtů přináší podle ČNB ucelený obrázek o finanční situaci a finančních vztazích v ekonomice, včetně vztahu k zahraničí, z hlediska ekonomických sektorů a finančních nástrojů.

Finanční účty doplňují obrázek o hospodářském cyklu o data z finanční sféry. Jejich cílem je zlepšit představu o fungování finančního systému a jeho struktuře. Podpůrnou roli mohou podle ČNB sehrát také při běžném investičním rozhodování široké veřejnosti.