Prodej automobilů ve Spojených státech v červenci dosáhl letošního maxima díky nedávnému zavedení šrotovného, což vyvolalo naděje na oživení tohoto sektoru. V meziročním srovnání nicméně prodej klesl o 12 procent na 994 000 vozů. Informovala o tom agentura Reuters.

Americká automobilka Ford Motor minulý měsíc vykázala první meziroční nárůst prodeje na domácím trhu za téměř dva roky, když její odbyt stoupl o zhruba dvě procenta. Domácí konkurenti General Motors a Chrysler si však nevedli tak dobře. Prodej GM klesl o 19 procent a prodej Chrysleru o devět procent.

Ford odolává současné krizi v automobilovém průmyslu lépe než rivalové GM a Chrysler. Ti museli přijmout pomoc od americké vlády a po určitou dobu byli dokonce nuceni využívat bankrotovou ochranu před věřiteli.

Jedna miliarda dolarů na šrotovné

Americká vláda spustila program šrotovného 24. července a vyhradila na něj jednu miliardu dolarů (zhruba 18 miliard korun). Spotřebitelé mohou při koupi úspornějšího osobního nebo lehkého nákladního vozu výměnou za starší vůz získat příspěvek až 4500 dolarů (přes 80 000 korun). Vyčleněné prostředky by měly vystačit na podporu prodeje 250 000 vozů.

Program vzbudil velký zájem, takže prostředky vyčleněné na jeho financování by se mohly brzy vyčerpat. Vláda prezidenta Baracka Obamy v pondělí vyzvala Senát, aby se tento týden dohodl na poskytnutí dalších dvou miliard dolarů na financování šrotovného. Varovala, že v opačném případě bude muset být program ukončen.

Šrotovné nyní podporuje poptávku po automobilech rovněž v Evropě. V Itálii prodej aut v červenci meziročně stoupl o 6,2 procenta na 204 905 vozů a ve Francii o 3,1 procenta na 188.635 vozů. Ve Španělsku se prodej sice meziročně snížil o 10,9 procenta na 108 222 vozů, tempo poklesu však zpomalilo z červnových 15,9 procenta. Meziměsíčně se španělský prodej dokonce zvýšil o 12 procent.

Nová vlna šrotovného

Americký ministr dopravy Ray LaHood předpokládá, že Senát amerického Kongresu schválí legislativu, která umožní přidat další dvě miliardy dolar na program šrotovného. Sněmovna reprezentantů schválila nový dvoumiliardový balík ještě minulý týden v pátek.

LaHood uvedl v úterý v rozhovoru pro televizní kanál MSNBC, že program je mimořádně populární. Podle něho je vhodný jak na podporu ekonomiky, tak pro oživení prostředí, napsal slovenský zpravodajský server sme.sk.