Britská Lloyds Banking Group vykázala za první pololetí ztrátu čtyř miliard liber (zhruba 121,6 miliardy korun) kvůli špatným úvěrům nedávno převzaté HBOS. V prvním pololetí minulého roku měla Lloyds odpovídající zisk 2,8 miliardy GBP, připomněla ve středeční zprávě.

Výsledek byl lepší, než se předpokládalo mezi analytiky. Náměstek ministra financí Stephen Timms ale uvedl, že ztráta gigantu Lloyds odpovídá předpokladům a podtrhuje rozsah krize ve světovém bankovnictví. Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali ztrátu bankovní skupiny na 5,1 miliardy liber.

Podle Timmse je dobré, že banka rozsah svých potíží zveřejnila a že je jasné, s jakými problémy a v jakém rozsahu se potýká. Timms také přivítal, že je na výsledcích Lloyds evidentní, že banka začala dělat to, co je potřeba, a poskytla více peněz na hypotéky.

Ve druhém pololetí zlepšení 

Lloyds uvedla, že ji znehodnocení majetku za šest měsíců do konce června stálo 13,4 miliard liber. V meziročním porovnání je to více než pětinásobek; loni v prvním pololetí tyto ztráty dosáhly 2,5 miliardy liver.

Zhruba 80 procent těchto ztrát letos vzniklo kvůli převzatým aktivům z HBOS. Lloyds ale dodala, že ztráty způsobené propadem hodnoty aktiv byly v pololetí nejvyšší a že se situace ve druhé polovině roku zlepší. Ekonomika by se podle Lloyds Banking Group mohla v příštím roce zotavovat, napsal Reuters.

Akcie Lloyds po zveřejnění zprávy vyskočily na londýnské burze o 6,3 procenta na 89,57 pence, dodala AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru