Předsedové vlád Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan podepíší ve čtvrtek v Ankaře protokol umožňující zahájení výstavby plynovodu South Stream, vedoucího z Ruska do Bulharska a dál do Evropy. Řekl to ve středu v Moskvě zástupce šéfa Putinova kabinetu Jurij Ušakov. Agentura Reuters napsala, že dohoda bude významným úspěchem Ruska v jeho snaze udržet si hlavní slovo v dodávkách plynu do zemí Evropské unie.

Ušakov řekl, že turecká strana dá podpisem protokolu souhlas se zahájením prací v turecké části Černého moře. Datum zahájení mají podle něho dohodnout a oznámit Putin a Erdogan.

South Stream má vést tureckými a ukrajinskými vodami Černého moře do Bulharska a tam se rozdělit na větve směřující do Rakouska, respektive do Řecka a Itálie. Jeho stoupenci nedávno podle Reuters vyslovili obavu, že Ukrajina, jejíž vztahy s Ruskem nejsou dobré, využití svých vod pro výstavbu plynovodu nepovolí.

Alternativní plynovod Nabucco 

Unie ve snaze diversifikovat své zásobovací zdroje podporuje projekt alternativního plynovodu Nabucco, kterým by měl do jejích zemí proudit plyn z Kaspického moře a možná až ze Střední Asie a který by Rusko míjel.

Na programu Putinovy návštěvy mají být také další otázky spojené s energetikou a problematika cel. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí dnes řekl, že během Putinova pobytu v Ankaře má být také podepsána dohoda o dodání systému včasné výstrahy před jadernými nehodami.

Nabídku na vybudování první turecké jaderné elektrárny dalo Turecku ruské konsorcium. Podle Reuters je to jediný účastník tendru, ale konečné schválení jeho nabídky závisí na tom, zda sníží navrhovanou cenu elektřiny. Turecký ministr energetiky Taner Yildiz dnes řekl, že jeho vláda snížení očekává.