Kvalifikační dokumentaci k tendru na dostavbu jaderné elektrárny (JE) Temelín si zatím vyzvedlo 12 firem, informoval o tom mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž s tím, že nemusí jít o konečné číslo. ČEZ přijímá žádosti o účast do 30. října.

"Dvanáct firem je vysoké číslo s ohledem na počet světových dodavatelů," řekl Kříž. Odborníci se shodují, že v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro ČEZ v úvahu v podstatě jen pět dodavatelů: vedle amerického Westinghousu francouzská Areva, ruský Atomstrojexport, japonské Mitsubishi a společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea. Svou účast přes sdělovací prostředky dosud potvrdily Westinghouse a Atomstrojexport.

Veřejná zakázka je vypsána na dva bloky v JE Temelín a jednostrannou nabídku na tři jaderné bloky jinde v Evropě. V Česku ČEZ podle Kříže neuvažuje o žádných jiných lokalitách kromě nynějších. "Tím myslím třeba Blahutovice, to je záloha pro příští generace," dodal.

Výkon bloku je ve výběrovém řízení stanoven na minimálně tisíc megawattů. Dva nynější jaderné bloky v Temelíně, které dodala firma Westinghouse, mají instalovaný výkon po tisíci megawattech. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12,103 miliardy kilowatthodin elektřiny. Jaderné palivo dodává společnost Westinghouse. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Další bloky jsou v souladu s koncepcí Česka

Veřejná zakázka na dodavatele jaderných bloků je dalším krokem v administrativní přípravě dostavby jaderné elektrárny Temelín. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je vyhlášení tohoto tendru v souladu s energetickou politikou České republiky. Samotný proces je podle mluvčího MPO Tomáše Bartovského zcela v kompetenci společnosti ČEZ.

Administrativní proces má podle Kříže trvat zhruba sedm až osm let, samotná dostavba by pak mohla trvat zhruba 15 let. "Jde zřejmě o nejnáročnější administrativní proces v rámci Evropské unie, například ve Francii trvala administrativní část schvalování JE Flamanville pouze dva a půl roku," sdělil Kříž. O posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) požádal ČEZ loni v červenci.

Kromě dostavby Temelína má kandidát společnosti ČEZ předložit i jednostranné návrhy na výstavbu tří dalších jaderných bloků jinde v Evropě.

Temelín II je zrádnou studnou na peníze

K záměru dostavit Temelín dospělo podle Kříže vedení společnosti ČEZ po dvouleté analýze, která zvažovala "všechny varianty včetně dovozu černého uhlí po nejoptimističtější varianty rozvoje obnovitelných zdrojů". "Dostavba elektrárny Temelín přispěje do budoucna ke snížení růstu závislosti na dovozech energií ze zahraničí a pomůže udržet energetickou bezpečnost státu a splnit závazky a cíle ochrany klimatu," píše se v tiskové zprávě.

Investici do dostavby Temelína považuje Hnutí Duha za nepřiměřeně vysokou. Podle Martina Sedláka z Hnutí Duha a Edvarda Sequence ze sdružení Calla by se cena projektu mohla vyšplhat až na 551 miliard korun. Odvolávají se na loňské předpovědi energetických společností a ratingových agentur, které odhadují investice do jednoho instalovaného kilowattu na 3790 až 6060 eur, přičemž v Temelíně by mohlo být instalováno 3400 MW.

Podle Sedláka není zvýšení výkonu JE Temelín potřeba, jelikož zvýšením energetické efektivity tuzemského průmyslu o 23 procent, lze podle něj snížit spotřebu ČR o ekvivalent dnešního výkonu Temelína.

Podle Vratislava Vozníka z Hnutí Duha je vedle výše investice hlavní problém jaderné energetiky v omezené odpovědnosti provozovatele jaderné elektrárny. "Provozovatel nese odpovědnost pouze do výše osmi miliard korun, přičemž Evropská agentura pro životní prostředí odhadla škody způsobené případnou havárii v Temelíně na dva biliony korun," řekl. Další zásadní problém vidí Vozník v ukládání jaderného odpadu. Způsob vyhledávání lokality pro plánované hlubinné úložiště považuje Vozník za nedemokratický.

Miliardy ČEZ pro jižní Čechy

Povolení dalších bloků již ČEZ získal od jihočeského kraje, když tamní zastupitelé v dubnu dostavbu povolili. ČEZ za to vloží do regionu v následujících deseti letech kompenzace ve výši čtyři miliardy korun, které půjdou na opravu silnic, další investice souvisejíci s výstavbou Temelína i na rozvoj regionu.

Dostavba Temelína ale ještě nemá potřebná povolení, ani souhlas vlády. Bývalá Topolánkova vláda si v koaliční smlouvě tento krok v podstatě zakázala. O dostavbě tak bude muset rozhodovat až nová vláda, která vzejde z říjnových voleb.

Podle dřívějších zpráv chce ČEZ první společné projekty na podporu dostavby jaderné elektrárny spustit už v příštím roce, většinou ale půjde o přípravné investice nutné k dostavbě Temelína. Ze slíbených kompenzací ve výši čtyř miliard korun tak spolknou zhruba 2,5 miliardy právě tyto investice, zejména budování dopravní infrastruktury.