Odborníci se shodují na správné iniciativě ministra financí Eduarda Janoty při škrtání výdajů státního rozpočtu. Rozdílné názory již zastávají v otázce zvýšení daní, které přinese například zdražení potravin. Janota chce snížit schodek rozpočtu v příštím roce o více než 70 miliard Kč. Navrhuje zvýšit dolní sazbu DPH z devíti na 11 procent a horní z 19 na 20 procent. Zvýšit se má také spotřební daň z benzinu a nafty o korunu na litr. Výdaje rozpočtu se pak mají snížit o 40 miliard korun.

"Janotův návrh je dost přesně tím, co by ekonom čekal od ministra financí v situaci, v níž se české veřejné finance ocitly," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ačkoliv se nyní politici staví s Janotovým návrhům rezervovaně, bude podle něj muset k podobnému balíku opatření po volbách sáhnout, ať už je vyhraje kterákoliv strana. Řešení se zřejmě budou lišit jen v detailech, dodal.

"Pro vývoj ČR by bylo velmi riskantní hospodařit s deficitem v řádu sedmi procent HDP," uvedl analytik společnosti Deloitte Luděk Niedermayer . Již v dalším roce by prý mělo dojít ke snižování deficitu někam k hranici kolem tří procent. "Osobně mám za to, že i velmi obávané změny v DPH jsou více noční můrou politiků než lidí, neboť ti jsou zvyklí na výkyvy těchto cen v řádu mnohem vyšším, než jsou jednotky procent," odhadl.

Také Česká bankovní asociace vítá snahu MF o konsolidaci veřejných financí. Za přínosné přitom považuje především návrhy úspor, včetně snížení mandatorních výdajů. Návrh na zvýšení sazeb DPH je podle náměstka ředitele asociace Jana Matouška sice nepříjemný, ale nejefektivnější krok k zajištění dodatečných příjmů pro stát.

Daň z nemovitostí má být dvojnásobná 

Pokud se nepodaří změnit příjmy a výdaje státního rozpočtu, bude podle Janoty navrhovaný schodek státního rozpočtu na příští rok činit 230 miliard korun. Jestliže se podaří změny prosadit, bude navrhovaný schodek asi 160 miliard korun. Janota plánuje i zdvojnásobení daně z nemovitostí. Daň z převodů nemovitostí by podle něj měla stoupnout ze tří na pět procent. Chce také zvýšit stropy na zdravotní a sociální pojištění.

Návrh Janoty na zvýšení DPH se nelíbí ODS ani ČSSD. Občanští demokraté by změny v DPH podle poslance Michala Doktora uvítali, chtějí ale přiblížení k rovné dani. "Dovedu si představit, že zvýšíme o dvě, ne-li o tři procenta dolní sazbu, ale horní snížíme o jedno procento dolů. Dohromady to dává 21 miliard stejně jako manévr pana Janoty," řekl Doktor.

Návrh rozpočtu by měla vláda měla projednávat 30. září. Rozpočet, který poté předloží Poslanecké sněmovně, bude mít zřejmě schodek 230 miliard korun. Protože se ale v říjnu uskuteční předčasné volby, bude muset nová vláda po volbách předložit návrh nový.