Stav českých bank není ideální. Na pomoc zvenčí, od státu či od zahraničních mateřských společností přitom mohou v případě problémů spoléhat jen stěží. Takový obrázek o českých bankách podala včera ratingová agentura Moody's. Výhled českých bank je podle ní i nadále negativní, tři z nich pak dostaly nižší rating pro některé své produkty.

Snížené hodnocení svých závazků v domácí měně obdržely Česká spořitelna, Komerční banka a Československá obchodní banka. Místo stupně A1 tak banky dostaly nový rating Aa3. V případě závazků v cizích měnách je situace českých bank podle Moody's stabilní.

Agentura rovněž potvrdila finančním domům negativní výhled, což znamená, že v budoucnu by mohlo dojít k dalšímu snížení ratingu. Na vině je přitom současný stav českého i evropského bankovnictví.

Analytici Moody's totiž předpokládají, že v případě zhoršení ekonomické situace by Česká národní banka nemohla kvůli špatnému stavu veřejných financí pomoci.

"Zvláště kvůli napjatému rozpočtu se nyní prostor pro případnou pomoc o něco snížil. Proto došlo ke snížení ratingu depozit v místní měně," vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Pomocnou ruku by v případě problémů pravděpodobně nepodaly českým peněžním domům ani jejich mateřské banky.

Každá z bank přitom může doplatit na různé zdroje problémů. Moody's upozornila na vysoký podíl spotřebitelských úvěrů v případě České spořitelny. Komerční bance by zase mohly způsobit potíže její velcí klienti a ČSOB nižší kapitálové rezervy, které se ztenčily během loňských odpisů toxických aktiv.

Analytici Moody's prověřovali od konce května také stav investiční banky J&T, pro kterou rovněž stanovili negativní výhled. Banka podle agentury doplatila zejména na investice do rozsáhlých realitních projektů a další rizikové investice.

Snížení ratingu přišlo už v květnu

Moody's zhoršila hodnocení českých bank již v květnu, kdy zhoršila svůj výhled pro český bankovní sektor z původního hodnocení "stabilní" na nový "negativní". Důvodem zhoršení výhledu je obava o kvalitu aktiv českých bank a očekávaný pokles jejich zisku, napsala agentura tehdy v tiskové zprávě.

"Jsme znepokojeni, že české bankovnictví by mohlo být mnohem citlivější než někteří západoevropští bankovní vrstevníci. Je totiž relativně nezkušené v oblasti úvěrového portfolia, a to hlavně v období rychlého růstu úvěrů," uvedla agentura v květnové zprávě. "V řízení úvěrových rizik a modelů je české bankovnictví ještě nevyzkoušené," dodala.

Vzhledem k slabým ekonomickým podmínkám agentura Moody's předpokládá, že ziskovost českých bank bude tímto aspektem silně ovlivněna. Zejména s ohledem na nižší růst čistých úrokových výnosů, které představují hlavní složku výnosů z českého bankovního sektoru.