Francouzská společnost Air France-KLM se stáhla ze soutěže o České aerolinie. Svůj krok firma zdůvodnila nepříznivými dopady ekonomické situace na leteckou přepravu.

V druhém kole privatizace ČSA tak zůstává pouze konsorcium Unimex a Travel Service.

"Air France-KLM dnes informovala české ministerstvo financí o svém rozhodnutí stáhnout se z tohoto privatizačního tendru," uvedla společnost Air France-KLM, která je největším leteckým přepravcem v Evropě. 

ČSA by se podle Air France mohly vzhledem k ekonomickým podmínkám pokusit obnovit svou ziskovost bez cizí pomoci. "V tomto kontextu si Air France-KLM přeje dále posilovat existující partnerství mezi těmito dvěma skupinami a pokračovat s ČSA ve zkoumání nových oblastí spolupráce, jež by mohla být oboustranně prospěšná," uvedla francouzská firma.

Stát prodloužil lhůtu pro podání závazných nabídek

Stát v červnu prodloužil lhůtu pro podání závazných cenových nabídek v privatizaci Českých aerolinií do 15. září, původní termín byl 13. červenec.

"Stalo se tak na žádost zájemců, kterým jsme se rozhodli vyhovět," uvedl tehdy mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

V druhém kole soutěže o ČSA zůstali dva uchazeči, konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM. Ti se mimo jiné seznámili s ekonomickou kondicí Českých aerolinií.

Již v prvním kole byly vyřazeny ruský Aeroflot a firma Odien. Privatizace se týká státního podílu ve výši 91,51 procenta. I když došlo k výměně vlády, tak dočasná úřednická vláda Jana Fischera je rozhodnuta, že privatizační proces nezastaví.

Do konce září bude jasno

Původní harmonogram privatizace počítá s tím, že jméno vítěze bude známo do konce září. Podle Jakoba se prodloužením lhůty pro cenovou nabídku konec privatizace zásadně neposune. "My ten materiál předložíme do vlády do 30. září a vláda následně rozhodne o vítězi," uvedl mluvčí.

Podle odhadů analytiků mají ČSA hodnotu tři miliardy až pět miliard korun. Stát svá očekávání nezveřejnil, pokud však bude nabízená cena příliš nízká, privatizaci může zrušit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist