Švýcarská vláda tento čtvrtek prodala svůj devítiprocentní podíl v největší tamní bance UBS. Záměr prodat akcie deklarovala v noci na dnešek, jen pár hodin po tom, co zveřejnila podrobnosti dohody mezi Švýcarskem a USA ohledně této banky. Zájem o akcie banky byl podle informovaných lidí značný.

Zdroj agentury Reuters uvedl, že vláda v Bernu prodala asi 332 milionů akcií v ceně 16,50 švýcarského franku (CHF, asi 279,90 Kč) za kus. Za svůj podíl získá zhruba 5,48 miliardy CHF (asi 92,95 miliardy Kč). Zdroje z finančního světa sdělily, že poptávka po akciích převýšila nabídku třikrát až pětkrát.

Zisková záchrana

Dalších 1,8 miliardy franků vláda dostane jako kompenzaci za ušlý úrok z mandatorních konvertibilních dluhopisů. Transakce je tudíž pro švýcarskou vládu zisková, protože za akcie dostane více peněz, než kolik loni v říjnu zaplatila. Tehdy v rámci záchrany UBS za akcie zaplatila asi šest miliard franků.

"Prodej se dlouho očekával a když zmizí nadbytečné akcie, spolu s urovnáním sporu se Spojenými státy to zlepší celkový dojem," poznamenala analytička společnosti Execution Fiona Swaffieldová. Akcie UBS na prodej podílu reagovaly růstem a kolem poledne vykazovaly růst asi o 3,7 procenta na 17,35 CHF.

Prodej akcií UBS zorganizovaly banky Morgan Stanley, Credit Suisse a sama UBS. Akcie se prodaly na horní hranici předběžného pásma 16 až 16,50 CHF.

Švýcarská banka UBS uzavřela s USA kompromis, vydá data o 4450 klientech - čtěte ZDE

Banka UBS dál těžce prodělává - čtěte ZDE

Konec sporu s USA

Spojené státy UBS obvinily, že pomáhala americkým občanům vyhýbat se placení daní doma v USA, a požádaly ji o vydání informací až k 52 000 účtů amerických občanů. UBS ale po dohodě s Washingtonem zpřístupní informace jen k 4450 účtům.

Uzavřením sporu s UBS tažení Spojených států proti daňovým únikům zřejmě nekončí. Američané dali najevo, že mají v hledáčku další banky a finanční instituce, s jejichž pomocí mohou bohatí Američané schovávat peníze a další majetek před daňovým úřadem.

Úspěšný prodej akcií a následná reakce trhu podle švýcarských úřadů ukazuje, že situace UBS se natolik zlepšila, že banka je schopna stát na vlastních nohou a nepotřebuje pomoc státu. UBS je totiž jednou z největších obětí finanční krize, která v roce 2007 vznikla ve Spojených státech a rozšířila se do celého světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist