Německá ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta. Oznámil to v úterý Spolkový statistický úřad, a potvrdil tak předběžné informace, které zveřejnil v polovině srpna. K růstu největší evropské ekonomiky přispěl obchod a soukromá spotřeba. V meziročním srovnání ekonomika vykázala propad o 7,1 procenta po poklesu 6,4 procenta v prvních třech měsících roku.

Statistický úřad sdělil, že čistý obchod přidal k růstu hrubého domácího produktu 1,6 procentního bodu. Z valné části je to díky tomu, že prudký pokles dovozu byl výraznější než pokles vývozu.

Vývoj za druhé čtvrtletí naznačuje, že nejhlubší hospodářská recese od druhé světové války se chýlí ke konci. Zároveň se zvyšují naděje na širší ekonomické oživení v celé eurozóně.

Německo je klíčovým trhem pro české podniky a do značné míry předurčuje, jak si povede celá česká ekonomika.

Tempo růstu zrychluje 

Soukromá spotřeba k růstu HDP přidala 0,4 procentního bodu. Naopak likvidace zásob 1,9 bodu ubrala. Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí přesto vymanila z nejhlubší recese od druhé světové války, předtím klesala čtyři čtvrtletí v řadě. Analytici předpokládají, že tempo růstu během třetího čtvrtletí zrychluje.

Statistika rovněž potvrdila, že s ohledem na nestejný počet pracovních dnů německá ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 5,9 procenta. V prvním čtvrtletí její meziroční pokles činil 6,7 procenta.