Ekonomika Spojených států je na pomalé cestě k oživení. Uvedl to známý americký investor a miliardář Warren Buffett v listu New York Times. Upozornil, že ekonomika se bude muset vypořádat s vedlejšími důsledky opatření, jež USA podnikly na její podporu. Poukázal například na rychlý růst veřejného dluhu.
"Naším bezprostředním problémem je dostat naši zemi zpět na nohy a k prosperitě," uvedl Buffett. Upozornil však, že Kongres musí po dosažení hospodářského oživení zastavit růst poměru dluhu k hrubému domácímu produktu.
Přední poradce Bílého domu Larry Summers již minulý týden prohlásil, že Spojené státy sice položily základy pro oživení domácí ekonomiky, ale toto oživení bude pomalé. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států podle předběžných údajů snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen.
Prezident Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) James Poterba minulý týden řekl agentuře Reuters, že ještě nenastal čas pro zahájení procesu oficiálního stanovení konce recese v USA. Výbor akademických ekonomů NBER je v USA arbitrem určujícím trvání recesí. Současná recese podle NBER začala v prosinci 2007.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist