Podnikatelská důvěra v Německu v srpnu rostla již pátý měsíc za sebou a tempo nárůstu překonalo očekávání. Index podnikatelského klimatu mnichovského ekonomického institutu Ifo se tak dostal na maximum od loňského září, sdělil tento ústav.

Index Ifo vzrostl tento měsíc na 90,5 bodu z červencové úrovně 87,4 bodu. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali nárůst jen na 88,9 bodu. Index je založen na průzkumu u zhruba 7000 firem.

Očekávání lepší než realita

Indikátor podmínek pro podnikání, který je jednou ze dvou složek celého indexu podnikatelského klimatu, se zvýšil o 1,7 bodu na 86,1 bodu. Mnohem výrazněji se zlepšila podnikatelská očekávání, jejichž ukazatel vyskočil o 4,6 bodu na 95 bodů.

Prezident Ifo Hans-Werner Sinn k těmto údajům podotkl, že v srpnu firmy podruhé za sebou zhodnotily současnou situaci jasně pozitivněji. Ve srovnání se stavem před rokem však je situace firem nadále znatelně horší. "Německá ekonomika se pomalu zotavuje ze svého propadu," řekl Sinn.

Před rokem byl celkový index na úrovni 94,4 bodu. Zatímco však podnikatelská očekávání byla loni vzhledem k nastupující krizi horší než nyní, současnou situaci hodnotili podnikatelé naopak výrazně lépe - její index byl tehdy na 102,9 bodu, asi 17 bodů nad nynější úrovní.

"Jsou to mimořádně pozitivní čísla, která výrazně překonala naše očekávání. Po obnovení růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí se oživení s největší pravděpodobností zrychlí. Ve druhém pololetí již čekáme solidní růstová tempa," řekl analytik Stefan Schilbe z HSBC Trinkaus.

Zpráva přichází den po statistických údajích, které potvrdily, že Německo ve druhém čtvrtletí ukončilo recesi. Úterní údaje o výrazném poklesu podnikatelských zásob tak naznačily, že o zrychleni růstu by se nyní mohlo postarat doplňování vyprázdněných firemních zásob.