Slovenské ministerstvo dopravy dnes odebralo slovenské nízkonákladové letecké společnosti SkyEurope licenci. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Stanislav Jurikovič. Firma SkyEurope v pondělí ukončila svou činnost kvůli neschopnosti splácet dluhy.

"Dnešním dnem na základě rozhodnutí ministerstva přišla letecká společnost SkyEurope o dočasnou licenci," potvrdil odnětí licence mluvčí resortu dopravy Stanislav Jurikovič.

Resort dopravy o odebrání licence rozhodl po jednání se zástupci leteckého dopravce SkyEurope. Pokud by se s aerolinkami ministerstvo nedohodlo, došlo by k odebrání licence do 14 dní v rácmi správního řízení.

Ministerstvo již dříve ohlásilo, že společnosti povolení odebere, protože není schopna zajistit bezpečnou leteckou přepravu zákazníků. Na letištích po ukončení činnosti SkyEurope zůstaly tisíce cestujících. Dalším desítkám tisíc lidí propadly letenky.

Návrat za pár let?

Letecká společnost SkyEurope byla od svého vzniku v roce 2001 ve ztrátě. Její problémy se letos ještě prohloubily. Aerolinie například přišly o několik letadel, musely se také stáhnout ze své vídeňské základny a lety přesunout do Bratislavy.

Šéf SkyEurope již dokonce údajně jedná s investory o možném návratu na trh. Podle MF Dnes jedná s potenciálními investory o  založení nových aerolinek.

"Budeme se i nadále snažit najít způsob, jak zachránit situaci a ochránit značku. Existuje také možnost, i když malá, že se vrátíme. Jsem si jistý, že do té doby bude konkurence o krok vpředu a poskytne našim cestujícím dopravu do cílových destinací," uvedl již v úterý v rozhovoru.

Noví investoři by museli získat značku SkyEurope od konkurzního správce. Soud však dosud neobdržel ani žádost o vyhlášení konkurzu, ačkoliv jej firma oznámila v pondělí před půlnocí.

Lidé si po krachu poradili v cizině sami

Většina slovenských klientů SkyEurope Airlines, kteří kvůli zrušeným letům bankrotující firmy uvízli v zahraničí, si podle ministerstva zahraničí zřejmě poradila sama a našla si náhradní dopravu. Vyplývá to z vyjádření mluvčího ministerstva zahraničních věcí Petra Stana.

Pomoc ministerstva podle něj v porovnání s předchozími dny vyhledává již jen pár jednotlivců. Aerolinky přestaly létat v pondělí. "Podle dostupných informací, které má ministerstvo zahraničních věcí, si většina cestujících poradila sama," poznamenal Stano.

V uplynulých dnech se s žádostí o pomoc obrátily na zastupitelské úřady desítky lidí, jejich počet v současnosti výrazně klesl. "Jsou to již jen občasné telefonáty, spíše s otázkami, co mohou dělat a jaké mají možnosti," dodal Stano. Úřady jim například mohou poradit, jakými spoji se dostanou do vlasti. Ambasáda v Itálii podle dřívějších informací pomohla turistům zorganizovat náhradní autobusovou dopravu do vlasti.

Na letištích po ukončení činnosti nízkonákladového přepravce SkyEurope Airlines zůstaly tisíce cestujících. Z toho několik stovek ze Slovenska. Dalším desítkám tisíc lidí propadly letenky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist