Německá vláda stále podporuje jako uchazeče o podíl v automobilce Opel kanadskou společnost Magna, přestože belgická RHJ International zvýšila v úterý nabídku. Uvedl to mluvčí německého ministerstva hospodářství. Magna vyrábí autodíly a jejím partnerem v nabídce je ruská banka Sberbank.

Vedení koncernu General Motors, který prodej Opelu vyhlásil, minulý měsíc odmítlo vybrat mezi Magnou a RHJ vítěze. Objevily se pak spekulace, že americký koncern zřejmě nechce německou divizi prodat ze strachu, aby se technologie nedostaly do rukou konkurence. GM by také přišel o špičkové konstruktéry.

RHJ International teď nabízí 300 milionů eur (asi 7,7 miliardy Kč) v hotovosti za 50,1 procenta Opelu. Jako státní pomoc pak bude žádat jen 3,2 miliardy eur, které chce splatit do roku 2013, proti původnímu návrhu o rok dříve. Předtím RHJ nabízela 275 milionů eur v hotovosti a požadovala vládní úvěrové záruky 3,8 miliardy eur.

RHJ chce Opel za každou cenu, zvýšila svoji nabídku GM - čtěte ZDE

GM nechce prodat Opel Magně. Napětí v Německu vzrůstá - čtěte ZDE

Německá vláda dala již dříve jasně najevo, že rozhodnutí o vítězi boje o Opel je v rukou GM, nicméně kvůli slíbenému úvěru má na rozhodování velký vliv. Německo slíbilo poskytnout automobilce až 4,5 miliardy eur, pokud ji získá Magna.

Opel se teď drží nad vodou díky vládnímu překlenovacímu úvěru 1,5 miliardy eur. Podle německých činitelů mu peníze vydrží do ledna. V Německu automobilka zaměstnává 25 000 lidí, což je zhruba polovina pracovních sil divize GM Europe. Hlavním zájmem německých politiků před nadcházejícími volbami je jejich zachování.