Mezinárodní měnový fond (MMF) a Čína dokončily dohodu, podle níž Peking nakoupí dluhopisy MMF v hodnotě až 50 miliard dolarů. Dohoda je součástí plnění plánu MMF na vydání bondů pro rekapitalizaci fondu a má posílit finanční zdroje fondu.

 

Krok je součástí dubnové dohody skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 o navýšení finančních prostředků MMF o 500 miliard dolarů. Tyto peníze mají fondu pomoci podporovat země zasažené světovou finanční krizí, napsala agentura Reuters.

Česká republika by měla MMF v rámci závazku skupiny G20 půjčit 1,03 miliardy eur (26,5 miliardy Kč).

Čína zvyšuje vliv v MMF

Prodej dluhopisů členským zemím je jednou z možností jak doplnit úvěrové zdroje; otázku jejich přiměřenosti výrazně zdůraznila globální finanční a ekonomická krize. V červenci správní rada fondu posoudila a schválila podmínky emise dluhopisů a vytvořila model dvoustranné smlouvy pro ty, kdo chtějí investovat prostředky do nákupu těchto cenných papírů.

"Je to obrovské vítězství pro země skupiny BRIC, hlavně pro Čínu," uvedl již v červenci bývalý šéf MMF pro západní polokouli Claudio Loser. "Vzhledem k tomu, že budou investovat do měnového fondu, budou mít přímo či nepřímo na řízení fondu větší vliv, než jaký jim umožňují kvóty," doplnil Loser.

Nynější systém kvót totiž přiděluje hlasovací práva členským zemím na základě finančních příspěvků, které členové do fondu poskytují.