Poslední dobou rychle přibývá Čechů, kteří se pouštějí do investic s cizími cennými papíry. Obchody se zahraničními instrumenty mají nyní podle brokerů už téměř poloviční podíl na celkovém obratu. Ještě před třemi lety přitom zcela dominovaly investice na domácím trhu.
Hlavním důvodem postupné ztráty zájmu o investice v Česku je malý počet akciových titulů na pražské burze. "Pražská burza klientům nenabízí dostatek zajímavých příležitostí, nelze například investovat do defenzivních odvětví, jako jsou farmacie či potravinářství. A to znemožňuje potřebné rozložení portfolia," vysvětluje Zuzana Doležalová z makléřské firmy Atlantik FT.
Ve srovnání s dřívějškem se také mění chování drobných investorů. "V posledních letech se finanční gramotnost výrazně zvýšila, lidé čím dál více využívají sofistikovaných nástrojů," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
Mezi ně patří například ETF (exchange-traded funds), tedy finanční instrumenty, které umožňují investovat do několika akcií najednou či celého akciového indexu. Cena ETF se pak vyvíjí v závislosti na podkladových aktivech, například podle indexu S&P 500 nebo podle odvětví ekonomiky. Celosvětový trh s ETF je přitom objemný - 700 miliard dolarů, lídrem jsou USA.
Jako na houpačce
Který trh poroste? Čína Druhý největší akciový trh světa bude podle Morgan Stanley za rok o třetinu výše. Burzu ženou nahoru peníze, které čínské banky pumpují do ekonomiky. Brazílie Největší jihoamerická ekonomika se rychle probouzí a zřejmě již letos poroste. To by podle analytiků mohlo být výrazným impulzem pro brazilský akciový trh, kterému vévodí ropné a komoditní tituly. Rusko Ruský akciový trh do určité míry kopíruje vývoj cen ropy a dalších komodit. Budoucí růst tedy bude záviset na tom, jak rychle se bude oživovat světová ekonomika a jakým tempem poroste poptávka po surovinách. Indie Indické burzy jako celek podle analytiků už rychle neporostou, hvězdami se ale mohou stát konkrétní akcie. Indická vláda výrazně zvyšuje investice do infrastruktury, což by mohlo akcie souvisejících podniků rychle posunout výše. |
Přestože nejvíce zahraničních investic směřuje na americké burzy, které nabízejí takřka neomezený výběr, roste i zájem o rozvíjející se trhy - hlavně o čtveřici, již tvoří Čína, Rusko, Indie a Brazílie (označované jako BRIC).
"Výhodou pro investice do těchto trhů je potenciálně vyšší výnos než u rozvinutých zemí, nevýhodou je pak vyšší nejistota a větší výkyvy. Proto doporučujeme takovou investici skutečně jako dlouhodobou," upozorňuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Burzy v zemích BRIC skutečně více podléhají emocím. Když padají, pak jde o ztráty v desítkách procent. Platí to však i naopak.
Růst akcií v Česku přilákal tisíce nových investorů - čtěte ZDE
Burzovní srpen v ČR: "Strach vystřídala chamtivost" - čtěte ZDE
Například čínské akcie od ledna do začátku srpna dramaticky rostly - index šanghajské burzy za tu dobu posílil o 89 procent. Jenže během srpna pak - hlavně kvůli obavám, že čínská vláda přikáže bankám, aby do ekonomiky nenalévaly tolik peněz - o 22 procent klesly. Začátkem září přišel další zvrat - burza je o sedm procent silnější. Včerejší růst byl nejrychlejší za poslední půlrok.
Posedlost Čínou
Úspěch zemí BRIC je přímo závislý na exportu na západní trhy. "Příspěvek Číny k příběhu globálního oživení je velký. Proto je každý Čínou tolik posedlý," říká stratég Commerzbank Michael Ganske.
"Mezi investory je v současné době zájem zejména o Čínu a Rusko. Přitom Indie má minimálně stejný potenciál. Brazílii vidíme z těchto čtyř ekonomik jako nejrizikovější, i tak je ale její potenciál vysoký," říká makléř Cyrrusu Kamil Kricner.
Nálady na šanghajské burze mají přitom částečný vliv i na zbytek světa - nejvíce ale ovlivňují právě ostatní rozvíjející se trhy. Čína je velkým odběratelem základních surovin. Ruský akciový index přitom tvoří skoro jen těžaři ropy a zemního plynu, brazilské společnosti zase stále více vyvážejí do Číny.
Analytici navíc sice připouštějí, že čínské akcie mohou nyní klesnout, dlouhodobě ale porostou. Například analytici z Morgan Stanley čekají, že během 12 měsíců stoupnou čínské akcie o třetinu.
Pokud "exotické trhy" domácí investory lákají a mají na paměti riziko nečekaných poklesů, mohou si vybrat například některý z podílových fondů. Přímý vstup na jednotlivé burzy je složitý a pro drobné investory finančně náročný, do Šanghaje navíc cizince ani nepustí.
Vedle ETF, které vydávají přední investiční společnosti, mohou Češi vstoupit do některého z podílových fondů.
ČP Invest nabízí Fond nových ekonomik, který investuje převážně do trhů BRIC. "Tento fond je však spíše důležitým doplňkem než základem portfolia," říká Martin Viktora z ČP Investu.
Česká spořitelna doplnila čtveřici rozvíjejících se ekonomik ještě o Jižní Koreu a klientům nabízí akciový fond Espa Stock BRICK, který zahrnuje až 80 akciových titulů. "Prodeje se v letošním roce pohybují v objemech desítek milionů korun," říká Pavla Langová z České spořitelny.
Fondy s obdobným zaměřením nabízejí i další správci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist