Zástupci zemí skupiny G20, která zastupuje přední průmyslové a rozvíjející se země, souhlasili rovněž s výrazným zvýšením vlivu rozvíjejících se zemí v mezinárodních finančních institucích. Vyplývá to ze společného komuniké ze zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Představitelé G20 se rovněž shodli na potřebě lepší kapitálové vybavenosti bank a standardů pro omezení odměn v bankovním sektoru, včetně možné povinnosti vracet peníze při slabých výsledcích. Nedospěli však k dohodě ohledně stanovení konkrétních limitů pro odměny.

V poslední době se objevují známky hospodářského oživení, britský premiér Gordon Brown však varoval před "uspokojením či přílišnou důvěrou". Upozornil rovněž na nezbytnost spolupráce při dalších krocích. G20 v komuniké slíbila, že připraví odpovídající plány pro ukončení opatření na podporu ekonomiky, jakmile k tomu nastane správný čas.

"Finanční trhy se stabilizují a světová ekonomika se zlepšuje, zůstáváme však opatrní ohledně vyhlídek pro růst a pracovní místa," řekl britský ministr financí Alistair Darling, který byl hostitelem setkání. "Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v realizaci podpůrných opatření, včetně měnových a rozpočtových politik, konzistentních s cenovou stabilitou a dlouhodobou rozpočtovou udržitelností, dokud nebude zajištěno oživení," dodal.

Francie: Odměny finančních bossů musí mít limity

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová podle internetového serveru BBC uvedla, že odměny v bankovním sektoru přispěly k současné finanční krizi a musí být omezeny, aby se situace neopakovala.

Francie navrhuje řadu povinných limitů pro odměny, což podporuje rovněž lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, který zároveň předsedá takzvané euroskupině sdružující ministry financí eurozóny. Darling však tento návrh označil za nepoužitelný a preferuje zavedení pravidel spojujících odměny s dlouhodobějšími výkony banky.

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

"Světová ekonomika stále čelí velké nejistotě a přetrvávají významné hrozby pro hospodářskou a finanční stabilitu," uvedli představitelé takzvané skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína).

Krize ještě nekončí

Vedoucí představitelé Německa, Británie a Francie již tento týden varovali, že světová hospodářská krize ještě neskončila a nezaměstnanost v příštích měsících poroste. Upozornili, že zatím neexistuje žádná alternativa k zachování mimořádných stimulačních opatření, je však zapotřebí připravit plány na jejich koordinované ukončení.

Bankovní sektor by se podle těchto představitelů neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno.

Aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu. Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist