Uplynul sotva rok od pádu investiční banky Lehman Brothers a velké světové finanční domy už vymýšlejí, čím nahradit cenné papíry zajištěné hypotékami, které celou krizi způsobily.

Podle společnosti Dealogic totiž tím, že s těmito cennými papíry nikdo nechce obchodovat, přišly o trh v hodnotě téměř jednoho bilionu dolarů. S tím se banky nechtějí smířit a i přes výzvy politiků k obezřetnějšímu investování jsou ochotny jít znovu do rizika. A vypadá to, že ten pravý nástroj našly.

Koupím životní pojistku

Podle deníku New York Times hodlají bankéři ve velkém obchodovat s životními pojistkami. Princip má být jednoduchý. Banka bude od starých nebo nemocných lidí vykupovat pod cenou životní pojistky. Ty podobně jako dříve hypotéky zabalí do balíčků a vytvoří z nich speciální dluhopis, který pak rozprodá investorům. Pokaždé, když zemře člověk, jehož pojistka je v balíčku zabalena, bude bance pojistka vyplacena a cenný papír se tak zhodnotí. Jinými slovy, čím člověk dříve zemře, tím bude výnos vyšší.

Naopak, když budou žít pojištění lidé dlouho, investor získá jen malý výnos, nebo nakonec dokonce prodělá.

"Ta myšlenka je teprve v počátku. Ale již teď nás banky žádají, abychom případné investice do životních pojistek prozkoumali a vystavili rating,“ potvrdila New York Times Kathleen Tillwitz z ratingové agentury DBRS. Její firma prý v současnosti prověřuje devět žádostí o ohodnocení investic do životních pojistek. Jedním ze zákazníků má být i švýcarská banka Credit Suisse.

Jeden z největších hráčů na kapitálovém trhu americká banka Goldman Sachs zase už zřídila index, který životní pojistky sleduje. Investoři si díky němu mohou vlastně vsadit, jestli lidé budou žít déle, než pojistka očekává, nebo naopak dříve zemřou.

Banky vidí v trhu s životními pojistkami obrovský potenciál – v současnosti mají Američané v životních pojistkách 26 bilionů dolarů. Samozřejmě že bankéřům je neprodají zdaleka všichni. I tak se odhaduje, že by trh mohl dosáhnout velikosti až 500 miliard dolarů.

Deformace trhu

Nový typ investic má však řadu odpůrců. A nejde jen o morální hledisko toho, že investoři vlastně budou vydělávat v případě, že lidé budou častěji umírat.


To, co je dobré pro Wall Street, totiž může být špatné pro pojišťovny i pro jejich zákazníky. V současnosti totiž zákazník, pro kterého je placení pojistného již moc drahé nebo již životní pojistku nepotřebuje, smlouvu vypoví. A potom pojistné plnění nedostane. Jenže teď bude možnost odprodat pojistku bance. Pojišťovny tak najednou budou muset vyplácet o mnoho víc peněz, což je donutí zvýšit příspěvky na životní pojištění.

"Když pojišťovny stanovovaly pojistné, vycházely z úplně jiných předpokladů, než tomu bude teď. Takže to silně ovlivní celý systém," říká Neil Doherty, profesor na univerzitě v Pensylvánii.

Další věcí je, že banky to může vést znovu k neuváženému riskování a vytváření produktů, o nichž nikdo nebude vědět, co vlastně přesně obsahují. Podobně, jako se to stalo s rizikovými hypotékami.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist