Je to trochu paradox: Eduard Janota, který se jako jeden z mála politiků snaží snížit obrovský rozpočtový schodek, předloží letos vládě suverénně nejhorší rozpočet v české historii.
Janota totiž ve svém návrhu státního rozpočtu, který se podařilo HN získat, počítá kvůli ekonomické krizi s rekordním schodkem 231 miliard korun. Deficit veřejných rozpočtů příští rok stoupne na nevídaných 7,4 procenta HDP. Celkový státní dluh se zvýší na 1,35 bilionu korun. Každý Čech tak bude od příštího roku dlužit za stát 135 tisíc korun.
Český stát se příští rok rekordně zadluží hlavně kvůli nevídanému propadu příjmů z daní a pojistného. Kvůli krizi vypadne z rozpočtu 140 miliard korun.
Češi díky tomu sice nyní platí nejnižší daně v historii, jenže doplatí na to obrovským zvýšením státního dluhu. Jen na splátky úvěrů ze státního dluhu dají ze svých kapes neuvěřitelných 68 miliard korun, což je o 20 miliard víc než na konci roku 2008. Vláda tak kvůli obrovskému zadlužení vyhodí příští rok oknem částku, za kterou by jinak mohla postavit například osm supermoderních nemocnic, 450 velmi moderních domovů důchodců nebo by mohla třeba o polovinu zvýšit platy všech státních úředníků.
Janota: Lépe to nešlo
Hlavním problémem rozpočtu na příští rok je, že i přes velký výpadek příjmů z daní a pojistného rostou jeho výdaje. Jen sociální výdaje příští rok spolknou o 32 miliard víc než letos. Například do zdravotnictví plánuje Janota příští rok přidat osm miliard korun a na důchody počítá dokonce s víc než 20 miliardami.
Výdaje rozpočtu, a tím i jeho schodek, přitom bez jakýchkoli zásahů vlády mohly růst ještě víc. Fischerova vláda ale už na příští rok zmrazila platy státních úředníků, snížila provozní výdaje ministerstev o pět až 20 procent a zrušila přes 13 tisíc z 18 tisíc pracovních míst, která nedovedla ministerstva obsadit. Celkem tak ušetřila přes 10 miliard. Jen na platy státních úředníků půjde příští rok o 4,5 miliardy korun méně než letos.
Na další výraznější šetření už ale Janota neměl sílu. Aby mohl výrazněji snížit schodek rozpočtu, musel by změnit daňové a sociální zákony. A na to úřednická vláda nemá v parlamentu hlasy. Nic jiného než předložit rozpočet s rekordním schodkem tak vlastně Janotovi ani nezbývalo. "Je to maximum možného. Musím se řídit podle platné legislativy a v dané situaci jiný rozpočet ani sestavit nejde," řekl včera HN Janota.
Zítra se ještě sice na vládě pokusí prosadit zvýšení DPH, pojištění, ale i spotřebních nebo některých majetkových daní a snížení sociálních výdajů nebo příspěvků ze stavebního spoření, jenže jeho návrhy už téměř jistě rozpočet nezmění. Kromě Kalouskovy TOP 09 totiž Janotovy návrhy, které snižují schodek rozpočtu o 70 miliard, žádná z parlamentních stran podpořit nechce.
Na důchodech ušetříme
Schodek rozpočtu přesto nakonec může být nižší, než Janota plánuje. Například u důchodů si totiž udělal ministr financí docela zajímavou rozpočtovou rezervu. Jeho rozpočet totiž počítá se zvýšením důchodů o dvě procenta. A k tomu téměř jistě nedojde. Vláda Jana Fischera totiž penze od začátku příštího roku kvůli nízké inflaci zvyšovat nemusí, a proto je ani nezvýší.
"Je jasné, že důchody se nebudou zvyšovat. Naprostá většina ministrů se shodla, že podmínky nejsou splněny ani z poloviny," říká Janota, který v návrhu státního rozpočtu upřímně připouští, že právě na důchodcích se pokusí ušetřit.
"V případě, že vláda důchody od 1. ledna nezvýší, je v předloženém návrhu finanční rezerva v rozsahu 6,9 miliardy," píše Janota.
Rozpočet na rok 2010 ve čtyřech číslech | |||
1,2 bilionu Plánované výdaje státního rozpočtu na příští rok mají dosáhnout 1,2 bilionu korun. To je nejvíce v historii České republiky. | 4,5 miliardy Na platy státních úředníků půjde příští rok podle plánu ministra financí Eduarda Janoty o čtyři a půl miliardy korun méně než letos. | 6,9 miliardy Eduard Janota sestavil rozpočet tak, že je v něm rezerva 6,9 miliardy korun. Návrh počítá se zvyšováním důchodů, ke kterému však zřejmě nedojde. | 7,4 % Deficit veřejných rozpočtů příští rok stoupne na rekordních 7,4 procenta hrubého domácího produktu. |
Jenže i tahle rezerva se může brzy rozpustit. Poslanci totiž začnou už dnes nebo zítra projednávat protikrizový balíček z dílny ČSSD, který zavádí šrotovné, snižuje daně rodinám s dětmi a zvyšuje podpory v nezaměstnanosti i přídavky na děti.
A pokud poslanci tento protikrizový plán odhlasují, zvýší to výdaje státu o 6,5 miliardy. S výdaji na protikrizový balíček, který obsahuje i šrotovné, totiž Janotův rozpočet nepočítá.
Šrotovné, vyšší podpory v nezaměstnanosti i nižší daně pro rodiny s dětmi mají přitom docela slušnou šanci uspět. Hlasovat pro něj bude nejen ČSSD, ale pravděpodobně i komunisté, lidovci Jiří Carbol a Michaela Šojdrová nebo poslanci ODS Martin Říman a Oldřich Vojíř. Všichni dohromady mají přitom ve sněmovně pohodlnou většinu.
Ať už to dopadne s předvolebním utrácením poslanců jakkoli, jedno je jisté: Bez radikálních a poměrně bolestných reforem už nikdo v Česku dohromady státní rozpočet nedá. Všechny další vlády budou muset zvyšovat daně a zároveň poměrně razantně škrtat ve výdajích. "Jestli si někdo myslí, že jde deficit rozpočtu řešit jen na straně výdajů nebo jen na straně příjmů, tak jsou jeho představy zásadně mylné," dává dobrou radu svému nástupci Janota.
Návrh rozpočtu pro rok 2010 podle odvětví
(v miliardách korun)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist