Pro spotřebitele je to dobrá zpráva: elektřina bude podle informací HN od ledna pro domácnosti zhruba o sedm procent levnější než letos. Firmám, jež si ceny s dodavateli sjednávají individuálně, může proud zlevnit až o patnáct procent.

Ceny elektřiny se tak po letech nepřetržitého růstu vrátí zhruba o rok zpátky. "Může to tak být, pokud se na trhu v příštích dvou měsících nic významného nestane," potvrzuje Eva Nováková, mluvčí domácí energetické jedničky ČEZ.

Dodavatelé elektřiny zatím nechtějí o konkrétních cenách mluvit: "Počkejte dva měsíce, než přijdeme s ceníky," shodují se. Zároveň ale jak ČEZ, tak E.ON potvrzují, že zhruba sedmiprocentní pokles pro takzvané tarifní zákazníky a patnáctiprocentní pokles pro firmy je pravděpodobný scénář. Vycházejí z toho, že velkoobchodní cena elektřiny klesne o patnáct procent.

Prodejci pokles potvrzují

Velkoobchodní cena tvoří u malých odběratelů polovinu konečné ceny, jež se jim objevuje na fakturách. Druhou půli představují poplatky za služby a příspěvky na obnovitelné zdroje - například větrné či sluneční elektrárny. Jejich výši každoročně vyhlašuje Energetický regulační úřad až v listopadu. "Už dnes víme, že regulovaná část ceny mírně vzroste. Ve výsledku by pak domácnostem elektřina zlevnila asi o 7 procent proti letošku," řekl analytik Atlantik FT Petr Novák.

Stejně odhaduje vývoj i Vladimír Vácha ze společnosti E.ON, druhého největšího prodejce elektřiny pro domácnosti: "Předpokládáme snížení ceny pro tarifní zákazníky od ledna v rozmezí asi šesti až osmi procent." Petr Holubec z Pražské energetiky nechce zatím ceny komentovat: "Je brzy, záleží nejen na vývoji trhu, ale i na klimatických podmínkách a poptávce."

Krize pomáhá

Spotřebitelé nyní v podstatě vydělávají na krizi. "Vzhledem k očekávanému vývoji ekonomiky, a tedy i poptávky po elektřině, nečekáme do konce letošního roku žádné zdražování," říká Novák.

Prodejci elektřiny nabídli letos poprvé zákazníkům možnost zafixovat si už během roku ceny elektřiny na rok 2010. Kdo novinky využil, neprohloupil, ale ani nevydělal: nabídky fixace obvykle počítaly právě s patnáctiprocentním poklesem ceny.

ctete-v-pondelnich-hn
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru