Trable amerického finančního sektoru si vyžádaly další oběti. Regulační úřad o víkendu uzavřel banku Corus Bank z Illinois, neboť už nebyla schopna plnit své závazky vůči klientům.
Corus Bank je čtvrtým největším peněžním ústavem ve Spojených státech, který finanční problémy letos donutily skončit. Stal se tak 90. bankou, kterou letos dostihla finanční krize celého sektoru. Stejný osud dolehl ve stejnou dobu rovněž na Brickwell Community Bank v Minneapolis a Venture Bank ze státu Washington.
V loňském roce přitom regulátoři uzavřeli 25 bank a předloni jen tři.
Corus Bank spravující vklady za sedm miliard dolarů však našla rychle nového vlastníka. Stát ji prodá bance MB Financial Bank. Ta převezme veškeré vklady Corus Bank a odkoupí aktiva zkrachovalé banky ve výši 3 miliard dolarů. Zbývající čtyři miliardy rozprodá Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) soukromým investorům.
Banku Brickwell převezme CorTrust Bank a Venture Bank zase přejde pod First Citizens Bank.
FDIC dále uvedla, že uzavření Corus Bank bude její fond stát zhruba 1,7 miliardy dolarů.
"S radostí poskytneme zákazníkům Corus Bank bezpečný domov," uvedl ředitel MB Financial Bank Mitchell Feiger pro agenturu Bloomberg. "Naší hlavní prioritou je ujistit všechny, že jejich vklady jsou v bezpečí," dodal.
Corus Bank, se sídlem v Chicagu, doplatila především na to, že napůjčovala peníze developerům na stavbu komerčních nemovitostí a ti úvěry nespláceli.
Banka se také specializovala na půjčky na výstavbu obytných domů na lukrativních místech, ve kterých jsou byty majetkem nájemníků. Krach Corus Bank není pro FDIC žádným překvapením, napsal americký list The Wall Street Journal. Podle něj úřad chicagskou banku varoval již v únoru, aby zvýšila své rezervy. To se ale nestalo.
Banka byla také jednou z těch, které požádaly o finanční pomoc vládu.
Její žádost však byla zamítnuta, ačkoliv hned čtyřicet bank ve státě Illinois dosáhlo na půjčku z programu na záchranu bank (TARP - Troubled Asset Relief Program, přijat ještě za prezidenta George W. Bushe).
"Očekáváme, že počty problémových bank a krachů zůstanou zvýšené i poté, co v ekonomice začne oživení," uvedla před časem předsedkyně FDIC Sheila Bairová.
Analytička Meredith Whitneyová, která se proslavila úspěšným odhadem stavu banky Citigroup, se dokonce domnívá, že počet bank, které letos ve Spojených státech skončí, přesáhne tři stovky.
Ze statistik FDIC přitom vyplývá, že letos je každý pátek uzavřeno několik bank (rekord zatím drží 24. červenec se 7 padlými bankami). Agentura Bloomberg k tomu uvedla, že zavírání bank letos probíhá nejrychlejším tempem za sedmnáct let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist