Ceny českých akcií stejně jako ceny akcií ve světě mají za sebou měsíce posilování. Kdybychom se však měli řídit podle cílových cen, které pro ně stanovili analytici, byl by tento růst u většiny z nich v současnosti u konce.

S výjimkou ČEZ, Komerční banky a Telefóniky O2 se totiž všechny akcie z pražské burzy obchodují nyní za stejnou cenu nebo dráž, než je jejich průměrná cílová cena (tedy hodnota, ke které by se měla skutečná cena do roka přiblížit).

Třeba akcie rakouské Erste Bank, mateřské společnosti České spořitelny, stojí na burze 733,50 koruny. Podle průměrné cílové ceny by ale měly do roka stát 560 korun. Ostatně právě této bance - narozdíl od konkurenční Komerční banky - analytici v poslední době příliš nevěří. Hned tři poslední po sobě jdoucí doporučení znějí podle agentury Bloomberg "prodat."

Podle analytiků privátní banky Sal. Oppenheim, kteří dali jedno z těchto špatných doporučení, totiž Erste Bank porostou náklady na úvěry déle než konkurenci.

Ale "nad cenou" se obchodují i akcie firem, kterým analytici doporučení zvyšují. To je třeba případ těžařské NWR, která patří vlastníkovi vydavatele Hospodářských novin, společnosti Economia, podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Průměrnou cílovou cenu tak nedokázala zvednout ani doporučení bank Credit Suisse a KBC, které včera a v pátek ohodnotily akcie NWR kolem 200 korun. Průměrná cílová cena pro akcie NWR je přitom 134,40 koruny a na burze se obchodují za 168 korun.

Ceny akcií totiž rostou příliš rychle a analytici nestíhají doporučení přizpůsobovat odhadům budoucích zisků. "Cílové ceny jsou vždycky zpožděné s ohledem k aktuální situaci ve firmě. Zvláště v této době, kdy akcie nejdříve prudce padaly a poté zase velmi silně rostly. Bral bych je proto jen jako jedno z kritérií při posuzování potenciálu akcie a rozhodně bych jim nedával největší váhu," říká analytik makléřské firmy Wood & Company Jiří Staník.

Množství akcií, které se obchodují nad odhadovanou cenou, je ale i podle Staníka důkazem toho, že burza vyčerpává svůj růst. "Je to jen další důkaz, že se na burzách schyluje k určitému propadu. Rostly teď příliš rychle," dodává Staník.

Pražská burza měřená indexem PX vyrostla za posledních pět měsíců o 80 procent. Burza v USA je silnější o 40 procent. Začátkem září se však prudký růst zastavil a burzy nyní přešlapují na místě.

Očekávání propadu 

I zahraniční odborníci se přitom shodují, že teď čeká akcie propad. "Akcie se vrací k hodnotám, které odpovídají tomu, jak se firmám skutečně daří. Teď jsou příliš drahé," tvrdí třeba Michael Dicks z britské Barclays Wealth. Zcela zásadní pak bude, zda ekonomika udrží svůj růst nebo přijdou další problémy.

Ceny akcií se vracejí k hodnotám, které odpovídají tomu, jak se firmám skutečně daří.

analytik společnosti Barclays Wealth
Michael Dicks,

největší potenciál růstu podle cílových cen

ČEZ +9%
cena na burze 920 Kč/akcie
prům. cílová měna 1004 Kč/akcie

nejmenší potenciál růstu

ECM -60%
cena na burze 370 Kč/akcie
prům. cílová měna 150 Kč/akcie

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist