Ekonomické potíže v globálních investicích naplno odezní až v roce 2011, kdy by globální přímé zahraniční investice mohly opět dosáhnout rekordních výšin 1,8 trilionu dolarů. Vyplývá to z čtvrteční zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
Zpráva UNCTADu ovšem do roku 2009 předpovídá výrazné zpomalení globálních přímých zahraničních investic. Podle OSN objem přímých investic letos spadne na 1,2 trilionu z loňských 1,7 trilionu dolarů. Rok 2010 má přinést mírné oživení na 1,4 trilionu dolarů.
Už vloni ovšem ve srovnání s rokem 2007 bezmála o desetinu poklesl příliv nových investic do devíti nových členských zemí Evropské unie, které zatím nejsou členy eurozóny. Česká republika spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem přesto dokázaly přilákat víc investorů než předloni. Největší pád z těchto zemí pocítilo Polsko spolu s Bulharskem.
Pokles investic se přesunul do slabších zemí
Česká republika vloni přilákala v přepočtu celkem 193 miliard korun zahraničních investic a co do objemu investic tak vloni byla 32 nejúspěšnější zemí světa. Naopak české firmy v zahraniční investovaly v přepočtu 34 miliard korun, což Česko řadí v pořadí nejaktivnějších investorů na 46. příčku.
Americké investice opustily Evropu - čtěte ZDE
Morgan Stanley doporučuje zvýšit investice v Česku - čtěte ZDE
„Česká republika dlouhodobě patří k investorsky nejoblíbenějším zemím světa. Díky vynikajícími obchodnímu prostředí platí, že k nám paradoxně míří možná víc investic, než by se vzhledem k velikosti naší ekonomiky dalo očekávat,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, která má lákání zahraničních investorů do České republiky na starosti.
Zpomalení ekonomiky spolu s poklesem přímých zahraničních investic se postupně přesouvalo z rozvinutých zemí do těch ekonomicky slabších. Rozvíjející a transitivní ekonomiky tak rekordně navýšily svůj podíl na 43 procent na celkovém přílivu přímých zahraničních investic.
UNCTAD ovšem varuje, že to může být jen dočasný vývoj, než i tyto země naplno dostihne zpomalení ekonomiky. Mezi pěticí zemí, které přilákaly nejvíc nových zahraničních investic se tak objevilo i Rusko a Čína.
V investicích do zahraničí zůstaly na prvním místě Spojené státy následované Francií a Německem. Rekordní navýšení exportu investic posunulo na čtvrté místo Japonsko. Významně ovšem narostl objem přímých investic do zahraniční z rozvíjejících se ekonomik. Do dvaceti nejaktivnějších zemí tak pronikl Hongkong, Rusko a Čína. Velmi aktivní jsou podle UNCTADu zvlášť společnosti z latinské Ameriky a východní Asie – především Číny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist