Česko má sedmé nejvyšší bankovní poplatky v Evropské unii. Nejdražší je Itálie a naopak nejlevnější Bulharsko. Vyplývá to ze studie, kterou v úterý zveřejnila Evropská komise. Češi v průměru za jeden účet v bance zaplatí na poplatcích ročně 95 eur (asi 2375 korun), v nejdražší Itálii je to přitom 253 eur (zhruba 6325 korun) a v nejlevnějším Bulharsku 27 eur (675 korun).

Průměr, jež Evropská komise vypočetla, přitom odpovídá poplatkům za účet, který jeho majitelé využívají jen občas a nikoliv intenzivně. Pokud ovšem provádí daleko více transakcí, mohou je poplatky vyjít až čtyřikrát dráže, v Itálii tak například zaplatí v průměru 831 eur (zhruba 20.775 korun). "Účtování poplatků je v EU velmi matoucí a je prakticky nemožné, aby si spotřebitelé mohli spočítat kolik budou skutečně platit a mohli mezi sebou jednotlivé nabídky porovnat," uvedl Evropská komise.

Pondělí: Akcie navázaly na pokles z konce týdne. PX ztratil 1,36 procenta - čtěte ZDE

Pro Česko jsou podle Bruselu typické vyšší poplatky za správu účtu. Na druhou stranu však české banky patří mezi ty, jejichž poplatky jsou v rámci Evropské unie poměrně transparentní. Objasnění jednotlivých nabídek se však spotřebitelům dostane často až po žádostech o dovysvětlení jednotlivých ceníků.

Po zveřejnění studie není vyloučené, že se Evropská komise bude v blízké budoucnosti snažit proti rozdílnosti poplatků napříč evropským společenstvím zasáhnout. Zatím ovšem není jasné jestli půjde o právně závazné návrhy či jen o určitý nezávazný kodex.

"Tato analýza odhalila problémy, s nimiž se musí spotřebitelé potýkat při zacházení s finančními produkty a službami. Evropská komise s tím bude bojovat," uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy. Evropská komise zkoumala poplatky v celkem 224 bankách, které pokrývají 81 procent evropského trhu.


Roční náklady na správu bankovního účtu ve státech EU:
-----------------------------------------------------

pořadí stát
1. Itálie
2. Španělsko
3. Lotyšsko
4. Francie
5. Rakousko
6. Finsko
7. Česko
8. Slovinsko
9. Německo
10. Řecko
11. Slovensko
12. Litva
13. Kypr
14. Rumunsko
15. Maďarsko
16. Irsko
17. Velká Británie
18. Švédsko
19. Polsko
20. Lucembursko
21. Estonsko
22. Dánsko
23. Malta
24. Portugalsko
25. Belgie
26. Nizozemsko
27. Bulharsko

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.