Index institutu Ifo, který sleduje podnikatelské klima v Německu, v září vystoupil na 91,3 bodu. Dostal se tak nejvýše za poslední rok. Index ale nevystoupil tak vysoko, jak se domnívali analytici, i když zpevnil ze srpnových 90,5 bodu. Výsledek tudíž naznačuje, že oživení nevětší evropské ekonomiky možná není tak silné, jak se zdálo z údajů o růstu hrubého domácího produktu.

Analytici v průměru odhadovali, že index v září vystoupí na 92 bodů. Index vychází z informací, které v průzkumu poskytnou zástupci zhruba 7000 německých firem.

Kurz eura po zprávě mírně klesl vůči dolaru, zatímco ceny dluhopisů se přechodně dostaly na denní maximum. Nicméně samotný růst indexu, i když ne tak silný, jak se čekalo, by podle agentury Reuters mohl před nedělními volbami znamenat podporu strany kancléřky Angely Merkelové.

"I když tempo zlepšování se zatím zpomaluje, jediný směr je vzhůru," poznamenal ekonom ústavu ING Financial Markets Carsten Brzeski. "Přijdou ale i horší časy. Příští rok, až skončí podpora zvnějšku, může růst ekonomiky táhnout zase jen export," dodal.

Podnikatelská důvěra v Německu roste pátý měsíc. A lépe než se čekalo - čtěte ZDE

Souboj německých ekonomů: Milionář z SPD vyzve šlechtice z CDU - čtěte ZDE

Ekonom ústavu Ifo Klaus Abberger řekl, že je diskutabilní, zda nedávné zprávy o hospodářském oživení svědčí pouze o přechodném zlepšení, anebo zda je růst ekonomiky opravdu silný a udržitelný.

Německo se podle statistiků ve druhém čtvrtletí vymanilo z nejhlubší recese od druhé světové války. Ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že ekonomika by měla i ve třetím čtvrtletí pokračovat v zotavování, i když není jasné, zda má současné oživení pevné základy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru