Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v ekonomiku v září opět mírně vzrostla. Ukazatel důvěry stoupl na 75,1 procentního bodu ze srpnových 73,3 bodu. Výsledek během září ovlivnilo zvýšení důvěry ve službách a u spotřebitelů, uvedl v úterý centrální statistický úřad Slovenska.

Od září minulého roku do letošního května se očekávání každý měsíc zhoršovala. V září se situace zlepšila čtvrtý měsíc za sebou.

V porovnání s devátým měsícem minulého roku ale byla důvěra slabší o 21,3 bodu. Proti dlouhodobému průměru klesla o 25,3 bodu.

Důvěra v průmyslu pokračovala poklesem

Důvěra v průmyslu, která má v ukazateli největší váhu, v září pokračovala v poklesu o 3,3 na minus 12,3 bodu. Její vývoj podle statistik negativně ovlivnil očekávaný pokles průmyslové výroby na následující tři měsíce.

Ve stavebnictví důvěra v září klesla na červencovou hodnotu minus 52,5 bodu. Proti srpnu se tak snížila o 1,5 bodu. Odrazil se v tom pokles poptávky po průmyslové produkci i slabší očekávání na trhu práce v následujících třech měsících.

Nálada spotřebitelů se podle statistik v září proti srpnu citelně zlepšila. Vzrostla o 8,4 bodu na minus 24,3 bodu, protože opadly obavy při hodnocení hospodářské situace v zemi a finanční situace v domácnostech.

V maloobchodě se důvěra v devátém měsíci výrazně nezměnila, klesla o 0,4 bodu na minus 14,7 bodu. Indikátor důvěry ve službách se zlepšil o 9,7 bodu na minus sedm bodů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru