Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během srpna proti červenci zvýšily o 7,8 miliardy korun na 950,8 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 122,4 miliardy korun. Vyplývá to ze středečních údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v srpnu meziročně klesla o 41,7 miliardy korun na 956,3 miliardy Kč.

Jednodenní vklady domácností meziročně vzrostly o 99,4 miliardy korun na téměř 789 miliard Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 105,5 miliardy korun na 448,8 miliardy Kč.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva. 

Česko dluží zahraničí 40 procent HDP

Česká národní banka také ve středu publikovala údaje o zadlužení Česka a investiční pozici vůči zahraničí. Vnější dluh ČR ke konci června na konci 2. čtvrtletí dosáhl 1,47 bilionů Kč, což je 40 procent HDP. O tři měsíce předtím ke konci března dluh činil 1,51 bilionu korun.

"Pokles zahraniční zadluženosti ve druhém čtvrtletí byl dán především poklesem závazků bankovního a podnikového sektoru," uvedla centrální banka.

Ve druhém čtvrtletí 2009 došlo k nárůstu schodku investiční pozice České republiky vůči zahraničí ve výši 70,8 miliardy Kč. V meziročním srovnání je dosažený deficit vyšší o 109,8 miliardy korun a ve vztahu k HDP představuje 44,9 procenta.

Na celkovém zahraničním dluhu se víc než polovinou, konkrétně 51 procenty, podílely podniky. Pokles stavu jejich závazků souvisel především s vývojem kurzu koruny. Z transakcí na finančním účtu platební bilance dále vyplynulo, že podniková sféra čerpala zahraniční zdroje ve formě emisí dluhopisů na zahraničních trzích a využíváním zahraničních finančních úvěrů, uvedla ČNB.

"Pokles dluhu odpovídá celkovému vývoji české ekonomiky," komentoval data analytik ČSOB Petr Dufek. Firmy v době recese mají podle něj nižší potřebu financování. Roste tak jen zadlužení státu, který si část peněz na financování rozpočtových deficitů obstarává mimo domácí finanční trh. "V nejbližším období se dá čekat, že zahraniční dluh ČR se příliš měnit nebude, a Česko tak bude i nadále patřit mezi nejméně zadlužené země," odhadl.

 

ČNB oznámila i údaje o peněžní zásobě, ta měřená agregátem M2 letos v srpnu zpomalila na čtyři procenta z červencových 5,3 procenta.