Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank zvažuje navýšení kapitálu formou prodeje nových akcií za více než jednu miliardu eur. Uvedly to prostřednictvím agentury Bloomberg čtyři osoby obeznámené s jednáním banky.

Erste projednává všechny možné nabídky s nejméně čtyřmi investičními bankami včetně Goldman Sachs Group a JPMorgan Chase & Co., které už v minulosti zprostředkovali prodej akcií společnosti. Potvrdil to člověk, který si nepřál být jmenován, jelikož jednání jsou tajná.

540 milionů od investorů

Vídeňská základna Erste obdržela už 1,2 miliardy eur ze státních fondů a je kritizována za to, že by měla dostat další jednu miliard v podobě hybridního kapitálu od státu ještě před koncem letošního roku. Banka, která zaznamenala rekordní propad zisku, také získala 540 milionů eur od investorů.

"Hlavní výzvou pro Erste je stále kapitál," uvedla v nedávné zprávě analytička Bank of America Cristina Marzea.Jádrový poměrový ukazatel Tier 1 na úrovni 5,25 procenta podle ní značí , že "banka je neadekvátně kapitalizována."

"Každá banka, která přijala kapitál od státu, je tlačena dříve či později k navýšení kapitálu," uvedl mluvčí Erste Bank Michael Mauritz."Nevyjadřujeme se však blíže k nepodloženým spekulacím trhu," dodal.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru