V ČR je téměř třetina lidí potenciálními investory nebo je nakloněna investování do podílových fondů. Jen šest procent z nich jako důvod toho, že aktuálně neinvestují, uvádí obavy po finanční krizi. Vyplývá to z průzkumu, který pro ČSOB uskutečnila v srpnu agentura STEM/MARK. Reálně v ČR investuje do podílových fondů desetina obyvatel.
Finanční gramotnost je v Česku nízká, celkem 63 procent klientů se neorientuje v jednotlivých produktech, řekl k výsledkům průzkumu manažer spoření a investic ČSOB Pavel Kratochvíl. Typický Čech je podle něj finančně lehkomyslný. Celkem 36 procent klientů si kontroluje finance pravidelně, měsíčně jen polovina. Na sedm lidí z deseti má peníze na běžném účtu, kde je celkem 670 miliard Kč, dodal.
Mezi osoby, které jsou nakloněny investování a složitějším investičním produktům, patří více muži než ženy, lidé ve věku 30 až 59 let, podnikatelé a lidé s vyššími příjmy. Jednou z největších bariér pro investování je prý pohodlnost klientů.
Skoro polovina dotázaných preferuje stabilní výnos, který nemusí být příliš vysoký. Lidé dávají přednost vyššímu výnosu i za cenu rizika v desetině případů. Největší část dotazovaných (29 procent) očekávala výnos v rozmezí pěti až deseti procent, druhým nejčastějším byl rozsah dvě až pět procent.
Téměř čtvrtina lidí je podle výzkumu ochotna investovat až desetinu svých úspor, další čtvrtina pak až pětinu úspor. Více než pětinu úspor by byla ochotna investovat třetina dotázaných.
Průzkumu se pro ČSOB účastnilo 1009 dotazovaných. V reprezentativním vzorku byli zastoupeni lidé z různých vrstev společnosti, co se týče pohlaví, věku, vzdělání či regionu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist