Počet nezaměstnaných v Česku dále stoupá. Nejnovější zářijové údaje Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) uvádí, že míra nezaměstnanosti se v září zvýšila na 8,6 procenta z 8,5 procenta v srpnu. Jde o nejvyšší míru od března 2006.

Počet nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce překročil půl milionu na 500.812 lidí. Proti srpnu přibylo v září 7061 nezaměstnaných a meziročně se jejich počet zvýšil o 186.254. V průběhu září bylo na úřadech práce nově zaevidováno 80 825 osob. Ve srovnání s minulým měsícem je to více o 22 423 osob a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to více o 16 938 osob.

MPSV tak potvrdilo názor ekonomů, že počet lidí bez práce v Česku bude narůstat ještě počátkem příštího roku. Ekonomové se nicméně shodují, že největší vlna propouštění kvůli ekonomické krizi je u konce, "Nejvýraznější zhoršování na trhu práce, jaké jsme zaznamenali v letošním prvním čtvrtletí, je pravděpodobně již za námi," uvedl Jiří Škop z Komerční banky.

Úřady práce evidovaly na konci září celkem 38 844 volných pracovních míst. "Volných pracovních míst je nejméně od března 2000. Počet dosažitelných nezaměstnaných je nejvyšší od dubna 2006," poznamenala Helena Horská z Raiffeisenbank.

 

 

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo 62 úřadů práce. Počet uchazečů o zaměstnání vzrostl nejvíce v okresech Prostějov (o 9,8 %) a Benešov (o 8,1 %).

Mezi lidmi bez práce výrazně také výrazně přibylo absolventů škol, kterých během září přibylo přes 38 tisíc, což je o necelých 12 tisíc více než o měsíc dříve. Na celkové nezaměstnanosti se absolventi podílejí 7,6 procenty (v srpnu to bylo 5,3 procenta).

Nezaměstnanost dále poroste

Míra nezaměstnanosti bude v příštích šesti měsících nadále stoupat, kulminovat by pak měla na konci prvního čtvrtletí příštího roku okolo deseti procent, dodal Škop.

Podle Horksé lze nejvyšší nezaměstnanost očekávat v polovině roku 2010. "Slabě rostoucí ekonomika nebude schopna nabídnout dostatek volných pracovních míst pro stávající nezaměstnané," podotkla. Důsledkem bude i růst dlouhodobé a strukturální nezaměstnanosti.

A vzrůstající počet lidí bez práce bude podle Horské nadále výrazně tlumit spotřebu domácností, což omezuje prostor pro případný růst cen v příštím roce. Do inflace podle ní spíše promluví chystané zvýšení DPH.